למידע נוסף חייגו:03-7943378

בית ספר רננים

כתובת

הרב עזריאלי 6, זכרון יעקב

הראה בגוגל מפות
טלפון

04-6399298

פקס

04-6391187

דוא”ל
renanim7@gmail.com
מנהל/ת

שני עמל

שנת הקמה

1971

בית ספר רננים לחינוך מיוחד הוא מקום חם ואוהב, מיטיב ומקדם עבור תלמידיו – נערות ונערים בכיתות ב'-י"ב מכל רחבי הארץ, בעלי הפרעות התנהגותיות ורגשיות.

מרבית תלמידינו הם חניכים בפנימיית רננים ובפנימיות נוספות של ארגון אלאור. בהתאם לכך, מצריכה העשייה החינוכית בבית הספר עבודה צמודה עם גורמי הפנימייה ועם הורי התלמידים, מתוך ראייה משותפת של טובת ורווחת התלמידים.

על פי גישתנו, גוף, נפש ודעת שלובים זה בזה ומשפיעים זה על זה. על כן, אנו פועלים לחזק את תלמידינו בתחום הלימודי, הרגשי, החברתי וההתנהגותי. אנו חושבים על עתידם של התלמידים ומשקיעים בהכנתם לחיים אוטונומיים ומוצלחים.

מדי שנה אנו משקיעים ומפתחים מתודות וכלים חדשניים ויצירתיים לטובת קידום תלמידינו בתחומים השונים, ומציידים אותם במיומנויות ובכישורי חיים. בתוך כך בית הספר שם דגש על מיסוד מגמות שיהוו בסיס למקצוע לעתיד.

בבית ספר רננים 110 תלמידים, הלומדים ב-16 כיתות שמחולקות לשלוש שכבות גיל:

ב'-ו' – שכבת הצעירים

ז'-ט' – חטיבת ביניים

י'-י"ב – תיכון

חניכינו גדלים להיות אנשים לומדים, עובדים, יוצרים ומתפתחים, בעלי חוסן אישי ותחושת סיפוק מהדרך שסללו לעצמם. כל פעולותינו מתמקדות בחניכות ובחניכים ובעתידנו כחברה ישראלית בריאה מתוקנת, כשהמטרה היא "להותיר לדורות הבאים עולם טוב מזה שמצאנו" (בטי א. סטנלי).

לפתח מגמות יישומיות נוספות שיקנו לתלמידים בסיס מקצועי עם צאתם לעולם התעסוקה, ומקור מרכזי לחוסן אישי ולמעורבות בחיי קהילה וחברה.

לקדם שותפות עם הורים כבסיס לאקלים מיטבי, מתוך אמונה כי שיתוף פעולה הדוק יסייע לתלמיד להתקדם בהתאם ליכולותיו.

ליצור תרבות ארגונית המאפשרת למידה והתנסות, והמעודדת חשיבה, יוזמות, והתפתחות אישית ומקצועית.

בית ספר רננים מיועד לתלמידים בעלי הפרעות רגשיות והתנהגותיות (קוד 55), לחלקם יש קשי י קשב וריכוז ולקויות למידה.

אנו נכונים  וערוכים לסייע לתלמידים להתמודד עם הקשיים שלהם ולפתח את החוזקות שלהם. עבודת בית הספר מלווה בצוות מקצועי ובייעוץ פסיכיאטרי לתלמידים, לצוות ולהורים – כולם פועלים על מנת לקדם את התלמיד למימוש יכולותיו וכישוריו ולפיתוח חוסנו האישי.

ההפניה אלינו מחייבת החלטה של ועדת השמה המתקיימת ברשות המקומית במקום מגוריו של התלמיד, וכן עדכון השמת התלמיד במשבצת של הרשות המפנה.

 

בית ספר רננים פועל על פי תכניות הלימודים של משרד החינוך ומדיניותו. תכניות בית הספר נבנית מדי שנה ומבוססת על תכנון, פיתוח, הפעלה והערכה. נקודת המוצא שלנו היא מיפוי ואיתור צרכיהם של התלמידים בתחום הלימודי, החברתי, ההתנהגותי והרגשי.

בהתאם לכך, אנו מעצבים רעיונות וקובעים מטרות ויעדים אישיים, כיתתיים ובית ספריים, כאשר המטרה המרכזית היא לקדם למידה משמעותית ואיכותית שתוביל להישגים, למימוש ולמצוינות. בית הספר מדגיש ערכים הומאניים וערכי כבוד האדם, המהווים בסיס לעבודתנו.

אנו פועלים בו זמנית בשלושה מעגלים: תוכנית לימודים בית ספרית, תוכנית לימודים כיתתית ותוכנית לימודים אישית.

יעדי החובה ויעדי הבחירה שאנו מציבים בפני תלמידינו משתנים בהתאם לצרכי בית הספר, ובראייה מערכתית של משרד החינוך.

בין היעדים:

שילוב ערכים חברתיים, יהודיים, דמוקרטיים והומניסטיים וערכי מורשת ייחודיים בהתאמה למאפייני כל מגזר בפעילות בית הספר

פיתוח וביסוס מעורבות חברתית פעילה והתפתחות אישית רגשית, בתוך בית הספר ומחוצה לו

קידום הישגי התלמידים במתמטיקה באנגלית; חיזוק החינוך לערכים יהודיים, ציוניים ודמוקרטים ולערכי מורשת ייחודיים ברוח מגילת העצמאות

יישום דרכי הערכה מגוונות המכוונות להערכת כלל תפקודי הלומד

תכנון ויישום תהליכי הוראה-למידה מגוונים וחדשניים, המפתחים והמטמיעים תפקודי לומד ואסטרטגיות למידה

על מנת להגשים את רוח בית הספר ולקדם כל תלמיד לתפקוד מיטבי, אנו פועלים על פי  מספר עקרונות:

מיפוי צרכים ואיתור סוגיות הדורשות התייחסות עומק בתחום הלימודי, הרגשי, ההתנהגותי והחברתי – ברמת הפרט, הכיתה ובית הספר

למידה חווייתית שמטרתה להגיע אל התלמיד בדרך שתעורר בו עניין, סקרנות, מוטיבציה והטמעה של תהליכי למידה ודעת

יצירת תמהיל ייחודי מבין תוכניות משרד החינוך, המתאים לצרכי התלמידים

תוכנית עבודה ספיראלית: בכיתות נלמדים מקצועות הליבה, בהתאם לתוכנית הלימודים של משרד החינוך ובהתאמה לאוכלוסיית היעד

הערכה חלופית: אנו בודקים את ידע התלמידים בדרכים שונות, משתנות ומגוונות, המביאות לידי ביטוי יכולות רבות של התלמיד ומאפשרות לו הצגת הידע שרכש בדרך יצירתית

תלמידינו ניגשים לבחינות בגרות על פי תוכנית הלימוד החדשה של משרד החינוך, לפיה הם נבחנים בחלק מן המקצועות ומקבלים תעודת בגרות חלקית. התוכנית בנויה מאשכולות הכוללים מגוון נושאים: הכנה לחיים, אמנות וחינוך גופני, שפה וספרות, מדעים, מורשת וחברה. אנו שמים דגש על שילוב ופיתוח מגמות יישומיות, אשר יקנו לתלמידינו בסיס מקצועי וכלים ליציאה לחיים עצמאיים.

בהתאם לכך,  חלק מהתלמידים ניגשים לבחינות הבגרות במגמת מלונאות (10 יחידות לימוד), או לחילופין, במגמת חווה חקלאית (חמש יחידות), מתמטיקה (שלוש יחידות), תנ"ך (שתי יחידות) ולשון (שתי יחידות). נוסף על כך אנו מפתחים מגמת תקשורת בדגש על תחום הצילום כתוכנית פיילוט.

בית הספר מעודד את התלמידים לגשת לבחינות הבגרות ומספק להם תמיכה וסיוע לימודי פרטני, קבוצות למידה, תגבור וימי למידה מרוכזים

בכיתות שלנו לומדים עד עשרה תלמידים, המלווים לאורך כל השנה במחנכת, בסייעת ובהתאם לצרכים גם בבת שירות לאומי. כל שכבה מלווה על ידי רכזת, יועצת ותרפיסטית.

אנו מתייחסים לכיתה כאל קהילת לומדים המעורבת בפעילות, בשיח  ובחשיבה משותפת על נושאים משמעותיים. אנו מציבים לכל כיתה שלוש מטרות צמיחה, בהתאם למיפוי ולאיתור הצרכים. צוות הכיתה עובד עם  התלמידים על המטרות הללו לאורך השנה, במגוון שיטות ותוך שילוב בין אנשי מקצוע מתחומים שונים.

בין המטרות: הקניית כישורי חיים (מיושם בכל הכיתות בהנחיה משותפת של היועצת ומחנכת הכיתה), דימוי עצמי, השתייכות ושייכות, מניעת אלימות ועוד

תוכנית לימודית אישית קובעת את צרכיו ההוליסטיים של התלמיד בתחום הלימודי, הרגשי, ההתנהגותי והחברתי. מטרת התוכנית האישית היא לסייע לתלמיד להעפיל להישגים, לפתח כוחות ולהתמודד עם מגבלות וקשיים.

הותכנית מתבססת על תיאור מצבו הנוכחי של התלמיד, והיא נבנית בשיתוף צוות רב מקצועי. המטרות והיעדים לעבודה נקבעים בהתאם להערכת תפקודו ורמתו הלימודית של התלמיד, תוך פירוט האמצעים, דרכי היישום וחלוקת האחריות למעקב ולביצוע. התוכנית כוללת מטרות לימודיות, התנהגותיות, חברתיות ורגשיות, תוך התמקדות בחוזקות ובכישורים.

באמצע השנה ובסיומה עוברת התוכנית בקרה והערכה מחודשת, וכן באופן שוטף ובהתאם לשינויים החלים אצל התלמיד.

בית ספר רננים פועל על פי גישה אינטגרטיבית, לפיה הצוות כולו שותף ביצירת סביבה המספקת מצע להתפתחות ולצמיחת החניך, ולהובילו אל קו הזינוק בדרך להצלחה. לבית הספר מעורבות כוללת ומקיפה בחיי החניך וקשר אינטנסיבי עם ההורים ועם כל הגורמים בקהילה הנוגעים לטיפולו.

עבודת בית הספר נשענת על חמש אבני יסוד:

פיתוח היכולת לסנגור עצמי: בעזרתה יעמדו התלמידים על זכויותיהם ויקדמו את צורכיהם, יהיו שותפים בקבלת החלטות הנוגעות בחייהם ויפעלו להבטיח ולקדם את מטרותיהם האישיות במסגרות השונות שיבחרו בהם, בצורה ההולמת ביותר ותוך הקשבה, דיאלוג ותקשורת עם הסביבה. יכולת זו תקנה להם כישורים לפתרון בעיות, להתמודדות עם אתגרים, לשליטה ולאקטיביות

גמישות ומגוון בשיטות הוראה ובעבודת צוות: שילוב בין למידה פרונטאלית ויחידנית לבין למידה חווייתית, המעשיר את עולמם של התלמידים ומעורר סקרנות ומוטיבציה – צילום, חקר נושא, טיול, בישול, משחק ועוד

אקלים של שותפות: צוות בית הספר שותף בהגיית רעיונות, בקביעת יעדים וביצירת תוכניות וכלים מדי שנה, כדי לקדם את תלמידיו

אינטגרציה בית ספר-פנימייה: רוב תלמידי בית הספר הם חניכי פנימיית רננים ופנימיות אחרות של ארגון אלאור. לפיכך, בית הספר והפנימייה פועלים יחד מתוך ראייה הוליסטית של התלמיד, ותוך עבודה מסונכרנת, יומיומית ומותאמת על המטרות הלימודיות, החברתיות, הרגשיות וההתנהגותיות.

שותפות עם ההורים: אנו מאמינים כי בזכות שיתוף פעולה הדוק בין ההורים לבית הספר נוכל לסייע לתלמיד להתקדם בהתאם ליכולותיו.

יצירת מעטפת טיפולית ייחודית לכל תלמיד: אנו מספקים לתלמידינו מגוון רחב של טיפולים פרטניים וקבוצתיים, על ידי צוות מטפלים הכולל, בין השאר תרפיסטים באמנות, בדרמה, בתנועה ובריפוי בעיסוק.

צוות בית ספר רננים מורכב מנבחרת של אנשי מקצוע, המחויבים ומסורים לתלמידים ולהוריהם, חדורי תחושת שליחות ובעלי לב ענק. החברים בצוות החינוכי ובצוות הטיפולי נבחרים, בראש ובראשונה, לפי הניצוץ בעיניהם ובהתאם ליכולת הנתינה והמסירות.

הצוות שלנו כולל את מנהלת בית הספר, יועצות, רכז מוגנות, צוות הוראה, מחנכות ומורים מקצועיים וסייעות, פסיכיאטר, מזכירה, אב בית ומורי עזר. נוסף על אלו פועל בבית הספר צוות פרא-רפואי, הכולל תרפיסטים בתחומים שונים.

העצמת הפיתוח המקצועי, החברתי והאישי: הקניית כלים וידע, ההופכים את הצוות למומחים לאוכלוסיית התלמידים, מאפייניה ודרכי החינוך והטיפול ההולמים בה.

בית ספר לומד: הרחבה תמידית של ידע, התמקצעות והטמעת תהלכי למידה, ערכים ומיומנויות.

הקמת פורומים קבועים של צוותי עבודה: בהם פורום למחנכים, למורים מקצועיים למטפלים, לסייעות ולמורים חדשים, וכן צוותי עבודה ממוקדי נושא או פרויקט שתפקידם לפתח ולקדם רעיונות

השתלמויות שוטפות בתחומים שונים: עיצוב התנהגות – מקור הקשיים ודרכי סיוע לתלמידים, עקרונות הלמידה בכיתה, מלמידה פרונטאלית ללמידה חווייתית, הערכה פסיכיאטרית ודרכי התערבות, תוכניות לימודים, עבודת צוות ועוד

בית הספר רננים לחינוך מיוחד (מוכר שאינו רשמי) הוקם בשנת 1997 על ידי דני דניאל ז"ל, יצחק שני, זאב יפה ואלי אשד. חזונם היה להקים מערך פנימיות ובתי ספר שבהם יוכלו לבטא את ערכיהם בנושא חינוך ילדים ואת תפיסת עולמם בנוגע למרחבים הפיזיים שיש לספק לחניכים ולתלמידים.

בית הספר הוקם בד בבד להקמתה של פנימיית רננים, על מנת לספק מסגרת לימודית לחניכיה. כך נבנה רצף חינוכי-טיפולי בין הפנימייה לבית הספר, המשקף את החזון ואת התפישה המקצועית בדבר מתן שירות איכותי, אינטגרטיבי והוליסטי.

ב-2010 עבר בית הספר למשכנו החדש, במורדות זיכרון יעקב, תוך שיתוף פעולה הדוק בין משרד הרווחה, משרד החינוך והרשות המקומית. מאז ועד היום, פנימיית רננים ובבית ספר רננים הם חלק בלתי נפרד מהישוב ומהקהילה המקומית. המבנה החדש של בית הספר תוכנן בקפידה כך שיספק לתלמידים מרחבי למידה וחברה הולמים.

ב-2015 נקרא בית הספר על שם דני דניאל ז"ל, אשר ראה בהקמתו שליחות ופעל ללא לאות במטרה לממש את חזונו.

בשנים האחרונות שם בית הספר דגש על פיתוח מגמות יישומיות שנועדו לצייד את התלמידים בהכשרה כבסיס למקצוע לחיים. בין השאר נפתחה ברננים מגמת מלונאות ומגמת חקלאות, ובקרוב ייפתחו מגמות נוספות.

תוכנית התנהגותית: מסייעת לעצב נורמות התנהגות ושפה אחידה בבית הספר

תוכנית מעברים: מיועדת לכלל תלמידי בית הספר כחלק מהרחבת יכולת ההתמודדות עם מעברים שונים בחיים, לרבות הכנה לשוק העבודה ולאתגרים התעסוקתיים

תוכנית מעורבות חברתית: בשיתוף עמותת לאורו נלך, לקידום החינוך להתנדבות ולעשייה חברתית כאמצעי לגיבוש זהות אישית חיובית ותורמת

תוכניות מוסיקה: מקהלה שמופיעה מחוץ לבית הספר ומשתתפת במקהלות המחוז; קבוצת דרבוקות; פרויקט שילוב תלמידים בקונסרבטוריון של המושבה; ופרויקט יצירה בשיתוף עמותת מחוברים לחיים.

ספורט: ליגת התעמלות קרקע, ליגת כדורגל, טניס שולחן וחוג טאקוונדו

עיתון בית הספר: התלמידים כותבים, מצלמים, עורכים ומובילים את הוצאתו לאור

קבוצת גישור: קבוצת למידה בנושא גישור

מסע לפולין: יציאה שנתית בעקבות ההיסטוריה והמורשת של העם היהודי

תוכנית הכנה לצה"ל: הכנה לצו ראשון, היכרות עם מערך החילות והתפקידים, שבוע גדנ"ע לתלמידי י"א ועוד

עזרה ראשונה: עשר שעות שנתיות לתלמידי התיכון בקורס הכולל מתן טיפול ראשוני, החייאה בסיסית וחבישות. בסיום הקורס זוכים בתעודה של מע"ר

מכבי צעיר: תנועת הנוער של תנועת המכבי מעבירה פעילויות בבית הספר במטרה לחבר את התלמידים למסרים חינוכיים וערכיים

שמירה על הסביבה: בית הספר מעביר מסרים לתלמידים על שמירת הסביבה באמצעות יצירה ואומנות מחומרים ממוחזרים

בית הספר רננים רואה חשיבות רבה ביצירת שותפויות וקשרי קהילה, כמודל לעשייה ולנתינה דו כיוונית, והזדמנות להרחבת האופקים ולביסוס תחושת השייכות לקהילה ולחברה. אנו מקדמים תקשורת אפקטיבית עם הגורמים המעורבים בחיי התלמידים, המשתלבים בפרויקטים חברתיים ונחשפים להתנסות בעבודה כחלק מהכשרה עתידית בתעסוקה.

בים הפעילויות והפרויקטים בהם אנו לוקחים חלק:

השתתפות בפורומים של מנהלי בתי הספר ביישוב

קיום קשר שוטף ושיתוף פעולה מחלקת החינוך ברשות המקומית

טיפוח מעורבות חברתית ושילוב תלמידים במקומות עבודה ביישוב

שיתוף פעולה עם בתי הספר פלך, תיכון המושבה והישיבה התיכונית, שתלמידיהם מתנדבים בבית ספר רננים בפרויקט חונכות ובפעילות חברתית

קיום קשר רציף עם בית הספר הדמוקרטי לתוכניות משותפות בתחום האמנות

שיתוף פעולה עם תנועת מכבי צעיר, שחניכיה מעורבים בבית הספר ומדגישים בפעילותם את השימוש בספורט כאמצעי חינוכי-ערכי

שני עמל נשואה ואם לשתי בנות ובן מקרית טבעון.

נשואה בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד וספרות, תעודת מאבחנת דידקטית ותואר שני בניהול וארגון מערכות חינוך. עובדת מזה עשרים שנה במערכת החינוך.
תפיסת עולמי החינוכית מקבלת השראה מהפסוק “חנוך לנער על פי דרכו” בספר משלי. אני רואה חשיבות רבה בשיח עם התלמידים, הקשבה להם והתייחסות לשונות ביניהם. הכלת התלמידים, ויצירת חיבור רגשי אליהם. אני חסידה גדולה של עבודת צוות, יצירת שיתופי פעולה רבים ומגוונים ועזרה הדדית בתוך צוות ההוראה. רואה חשיבות גדולה בפיתוח קשרים מיטביים והדדים עם קהילת בית הספר בכלל ועם הורי התלמידים בפרט.
שואפת גם ברננים לנהוג על פי תפיסת עולמי החינוכית, שאיתה אני הולכת לאורך כל המסלול המקצועי שלי. להגיע אל התלמידים בהקשבה ובאהבה, לשמור על תחושת הביטחון והמוגנות שלהם. להוביל עבודת צוות מיטבית בקרב צוות ההוראה, לקדם שיתופי פעולה עם ההורים, הרשות בזיכרון יעקב, הפנימיות מהם מגיעים התלמידים ובתי הספר האחרים בישוב. מקווה לקדם את התחום שאותו הובלתי גם במסגרות קודמות התחום של המדעים, איכות הסביבה והקיימות.

 

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.

Call Now Button077-8039801