למידע נוסף חייגו:03-7943378

פנימיית רננים

כתובת

שבי ציון 2, זכרון יעקב

הראה בגוגל מפות
טלפון

04-6399669

פקס

04-6399977

מנהל/ת

מיכל של

שנת הקמה

1971

פנימיית "רננים"
פנימיית רננים הינה פנימיה טיפולית פוסט אשפוזית לילדים בגילאי 18-6 מרחבי הארץ.
הפנימיה משמשת מסגרת משפחתית מעצימה בלב ליבה של קהילה שקטה בזכרון יעקב, אשר מאפשרת לילדים סביבת גדילה מיטבית, הכוללת מעורבות קהילתית מגוננת עבור אותם ילדים ובני נוער שהוצאו מבתיהם. כל אחד מהחניכים זוכה להתייחסות אישית המותאמת לצרכיו ויכולותיו, באמצעות תוכניות אישיות, טיפוליות, רגשיות, תפקודיות והתפתחותיות. תוכניות אלו נבנות במטרה לאפשר לחניכים להפוך לבוגרים עצמאיים בעלי תחושת מסוגלות אישית, ולהאמין ביכולותיהם להתקדם ולהצליח.
לגור ברננים:
ברננים חניכי היחידה הפוסט אשפוזית מתגוררים במתחם הפנימיה, בעוד החניכים והמתבגרים של היחידה הטיפולית מתגוררים בווילות בשכונה הסמוכה לפנימיה. היבט זה מפתח בקרב חניכי השכבה הבוגרת שלנו תחושת מסוגלות ואחריות אישית, ומאפשר להם להשתלב במרקם החיים הקהילתי ולפתח עצמאות, בעוד הקירבה לפנימיה ולצוות מאפשרת להם ליהנות מהליווי החם והעוטף של צוות הפנימיה.
בפנימיה צוות רב, ותיק ומקצועי, הכולל פסיכולוגים, עובדים סוציאלים ואנשי טיפול מתחומים שונים. הצוות פועל מתוך תפיסה שכדי לעזור לילד לממש את הפוטנציאל שטמון בו, עליו לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הורי החניכים ושירותי הרווחה בקהילה.
לאורך כל ימות השנה אנו שמים דגש על קיומן של תכניות העשרה, פעילויות פנאי ואירועי תרבות: בפעילויות אלו אנו מעודדים את ההיכרות האישית והקבוצתית, בניית תחושת שייכות ואחריות, חיזוק הקשר בין פעילויות הפנאי שאנו מקיימים ברננים: בית הספר למיומנויות החיים בתחומים שונים של החיים, ניהול תקציב וזמן, תקשורת בין-אישית, מיומנויות חברתיות, תחזוקת בית, היגיינה, בישול, התמודדות במצבי לחץ, הכנה לצה"ל, הקפדה על תזונה בריאה, מרכז לימודים ומסורת.
טקסים וחגים בפנימיית רננים: לאורך השנה אנו מציינים חגים ומועדים, ימי זיכרון ואירועים משמעותיים בטקסים חגיגיים שבארגונם וקיומם לוקחים חלק כל חניכי הפנימיה ואף הוריהם ומקיימים את פרויקט שנת הבר מצווה של רננים.

 

ארגון אלאור מציג: רוח חדשה בכל פנימיה הכוללת 2 מסלולי תוכן טיפוליים לבחירה לצד תוכניות הפנאי והעשרה, מומחי הטיפול והחינוך של היום כבר מבינים – מתן האפשרות לכל חניך לבחור את תחום העניין שבחר בו, הקניית המיומנויות והכלים בעולם תוכן מסוים – מקדמת את אופן הטיפול בו, מייצרת לו עניין, מראה לו את הדרך, והופכת את השהות בפנימיה ואת שנות ההתבגרות לחוויה שלא תישכח.

מסלול הספורט של "רננים"
פעילות גופנית משמשת ככלי טיפולי משלים באנשים אשר מתמודדים עם בעיות רגשיות ונפשיות. מלבד לתרומה הפיזיולוגית של הפעילות הגופנית, הטיפול באמצעות ספורט מכוון למטרות נוספות: פיתוח הדימוי העצמי, מיומנות חברתית, יצירת מטרה מוגדרת, הסחה ומסגרת בטוחה, אורח חיים בריא, בחירות בחיים, משמעת, דימוי גוף והשגיות. חניכים אשר יבחרו במסלול זה יהנו ממגוון רחב של פעילויות ותרפיות הקשורות לעולם זה: 3 קבוצות כדורגל מסודרות, חוגי רכיבת אופניים, חוג קפוארה, חוג פוצ'יוולי, טיפול בתנועה, חוגי ריקוד, תרפייה באמצעות ספורט וחדר כושר מאובזר.

מסלול המוסיקה של "רננים" 
החיבור לקול ולצליל הוא חיבור חזק לכל אחד מאיתנו באופן טבעי. מהרגע שבו אנו נולדים, אנו חשופים למגוון צלילים: קול האמהות ברחם, דפיקות הלב, הקולות והצלילים הסובבים אותנו. בטיפול במוסיקה, מתייחסים גם לצלילים ולאינטונציות העוטפות אותנו בחיי היום-יום. טיפול במוסיקה יכול להתקיים באמצעות כלי הקשה, כלי נגינה הרמוניים ודיס הרמוניים, וכן שימוש בקול האנושי. לעתים קל יותר להביע בצליל, תחושות שאדם מבקש להביע במילים.
חניכים אשר יבחרו במסלול זה יהנו ממגוון רחב של פעילויות ותרפיות הקשורות לעולם זה: הכרת כלי נגינה, תהליך יצירת שיר, הלחנה, שיעורי פיתוח קול, שיעורי תיפוף, בניית תופים, ובסופו של המסלול: הרמת מופע סיום מרגש. את כל המסלול מלווה השתתפות בלהקת רננים – להקת הבית של הפנימיה. הלהקה פועלת במשך כל השנה ומופיעה בטקסים ובאירועים חגיגיים. ההשתתפות בלהקה מפתחת את כישרון השירה אצל החניכים והחניכות וגורמת להם מקור גאווה ומפתחת בקרבם את תחושת הערך העצמי.

אנחנו בארגון "אלאור" גאים להביא בשורה חדשה בתחום הטיפול והחינוך – פנימיות התוכן.
התפישה החדשה שלנו מזמינה אתכם לגלות איך מקצוענות פוגשת נשמה, ומהיום, המקצוענות שלנו מובילה תפישת טיפול מתקדמת: האפשרות לבחירת שני עולמות תוכן ותחומי עניין במסגרת חיי הפנימיה.
כל אחד מהם עולם ומלואו: טבע, תיאטרון, ספורט, עיצוב, בעלי חיים, מסעות ועוד. פנימיות אלאור הן בית חם ומחבק לילדים ולנערים מכל רחבי הארץ, בו אנו מממשים את החזון שלנו, המתייחס לכל ילד כאל סוד שצריך לגלות. אנו מאמינים, שכל ילד הוא עולם ומלואו, ואם רק נמצא את השביל הנכון עבור כל ילד שמגיע אלינו, הוא יצליח להגיע למקומות נפלאים.
מומחי הטיפול והחינוך של היום כבר מבינים – מתן האפשרות לכל חניך לבחור את תחום העניין שבחר בו, הקניית המיומנויות והכלים בעולם תוכן מסוים – מקדמת את אופן הטיפול בו, מייצרת לו עניין, מראה לו את הדרך, והופכת את השהות בפנימיה ואת שנות ההתבגרות לחוויה שלא תישכח.
בזכות הכלים שיקבלו החניכים במסגרת שכזו, יירכשו גם כיוון לחיים ועתיד של ממש אותו הם בעצמם בחרו.

צוות רננים מורכב מנבחרת של אנשי מקצוע, המחויבים ומסורים לחניכים ולהוריהם, חדורי תחושת שליחות ובעלי לב ענק. החברים בצוות החינוכי ובצוות הטיפולי נבחרים, בראש ובראשונה, לפי הניצוץ בעיניהם ובהתאם ליכולת הנתינה והמסירות.

הצוות המוביל כולל מנהל פיתוח צוות, רכזים חינוכיים, רכז הדרכה, רכזת תחום טיפול, אם בית ראשית, רכזת תרבות ופנאי ורכזת פדגוגית. נוסף על אלו פועלים בפנימייה מדריכים, אימהות בית, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, תרפיסטים, מורים לשיעורי עזר, מתנדבי שנת שירות, מדריכי חוגים, אנשי תחזוקה ומנהל מטבח.

כל קבוצת חניכים מלווה על ידי צוות מורחב הכולל ייעוץ פסיכיאטרי, טיפול פסיכולוגי, עבודה סוציאלית ופסיכותרפיה רב תחומית.

ימי היערכות, הכשרה כלל רשתית לצוות חינוכי בראשית דרכו, הדרכות פרטניות וקבוצתיות, ימי עיון ארגוניים וישיבות צוות שוטפות

השתלבות בהכשרות ובהשתלמויות של בית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה – אוריינטציה לעובדים סוציאליים, הכשרה למדריכים, השתלמות לרכזים חינוכיים ועוד

ארגון אלאור (ד.י.ש). מעניק לפנימייה תמיכה מקצועית בתחום האדמיניסטרציה, הניהול והתפעול

שולחנות עגולים: מפגשי למידה ודיון בנושאי עומק נבחרים, שאנו מקיימים במהלך השנה ובאמצעותם מפתחים כלים נוספים ותוכניות חדשות לעבודה עם חניכים והורים. בין הנושאים: פעילויות מדריך-כלים, ערכים וצביון, הידוק הקשר והתקשורת עם ההורים, חינוך מיני ותוכניות עבודה משותפות בית ספר-פנימייה ועוד

השתלמות בתחום בריאות הנפש: מפגשים בהנחיית פרופ' סם טיאנו, פסיכיאטר בעל שם עולמי בתחום הטיפול בילדים ובבני נוער. ההשתלמות מיועדת לצוות החינוכי והטיפולי של היחידה הפוסט-אשפוזית ומעשירה אותם בידע מקצועי, בשיטות עבודה ובדרכים לסייע לחניכים בעלי קשיים נפשיים.

פנימיית רננים הוקמה בשנת 1971, פרי יוזמתם של דני דניאל ז"ל ויצחק שני, אשר שימשו כמדריכים ובהמשך כמנהלי פנימיות. חזונם היה להקים פנימייה שבה יוכלו לבטא את ערכיהם בנושא חינוך ילדים ואת תפיסת עולמם בנוגע למרחבים הפיזיים שיש לספק לחניכים.

עד מהרה הפך החלום למציאות. רננים היתה לפנימייה הראשונה שהובילה יחידה פוסט אשפוזית עבור ילדים ובני נוער עם קשיים נפשיים, שעד הקמתה היו נשלחים לאשפוז במחלקות פסיכיאטריות, ובהמשך גם טופלו בה מתבגרים. כיום רננים היא מהפנימיות המובילות והמוכרות בארץ במתן מענים אלו; מדי יום משקיעים המנהלת וצוותה את כל זמנם ומרצם במציאת דרכים לשיפור מתמיד ופועלים ללא לאות ביצירת מענים חדשים וייחודיים – הכל על מנת שהפנימייה תמשיך להוות מקום מיטיב ובטוח לחניכיה.

פנימיית רננים פועלת על פי גישה אינטגרטיבית, לפיה הצוות כולו שותף ביצירת סביבה המספקת מצע להתפתחות ולצמיחת החניך. לפנימייה מעורבות כוללת ומקיפה בחיי החניך וקשר אינטנסיבי עם ההורים ועם כל הגורמים בקהילה הנוגעים לטיפולו.

עבודת הפנימייה נשענת על חמש אבני יסוד:

הצוות כמפתח ליצירת חוויות מיטיבות בקשר של החניך עם עולם המבוגרים: צוות רננים מקבל מערכת ענפה של ליווי מקצועי, הדרכה, השתלמויות וייעוץ מטובי המומחים בארץ בתחום בריאות הנפש, פגיעות מיניות, פיתוח אישי, העצמה ועוד.

לכל חניך נתפרת חליפה אישית כדי לחזקו בתחום הלימודי, החברתי, הרגשי, המשפחתי והרפואי-בריאותי. התאמת התוכנית האישית נסמכת על דיווחי ההורים ועל הערכה תפקודית בשיתוף צוות רב מקצועי. כמו כן מקבל החניך טיפול פרטני מעובד סוציאלי, פסיכולוג או תרפיסט מתחום הדרמה, התנועה ועוד. חלק מהחניכים משולבים בקבוצות טיפוליות על פי סוגיות ועל פי מגדר וגיל; למשל: קבוצה לחיזוק ולפיתוח מיומנויות חברתיות, הכנה למעברים מצעירים לבוגרים, קבוצת קליטה לחניכים חדשים, קבוצה לחינוך מיני וליחסים בין אישיים למתבגרות ועוד.

עבודה עם ההורים: קשר עם הורי החניכים על בסיס יומיומי הוא חלק מרכזי ובלתי נפרד מעבודת הפנימייה. אנו מקיימים קבוצות הורים ופעילות משותפת הורים-ילדים, כגון קבוצת הדרכת הורים לחיזוק הסמכות ההורית על פי עקרונות ההט"מ (התערבות טיפולית במשבר).

הפנימייה מפתחת שיטות עבודה וכלים לשיפור תפקודם של החניכים ולקידומם: הטמעת תוכנית התערבות טיפולית במשבר, למען מוגנות החניכים; בניית תוכנית פיתוח ייחודית ואישית לכל חניך על פי כישוריו ויכולותיו, בליווי דמות משמעותית מצוות ההדרכה; מתן ליווי ומענים מיוחדים לחניכים נעדרי עוגן משפחתי; ובניית תוכנית פנימייתית רב מערכתית לכלל הפנימייה, הפועלת לאורך השנה כולה.

אינטגרציה ורצף בין בית הספר לבין הפנימייה: חניכינו משתלבים ברובם בשני בתי ספר שהוקמו אף הם על ידי ארגון אלאור (ד.י.ש)- בית ספר לחינוך מיוחד רננים, המומחה בעבודה עם חניכים בעלי פערים לימודיים, קשיי קשב וריכוז, קשיי התנהגות ועוד; ובית ספר לחינוך מיוחד אדנים, המתמחה בעבודה עם חניכים שיש להם קשיים נפשיים. בין בית הספר לפנימיות מתקיים קשר יומיומי, כך שכולם יחד מתרכזים בסיוע שיאפשר לחניך להתקדם ולהתפתח.

פנימיית רננים קולטת ילדים ובני נוער מגיל שמונה מכל רחבי הארץ, הזכאים להשתלב בבתי ספר לחינוך מיוחד על רקע התנהגותי-רגשי (קוד 55) או על רקע נפשי (קוד 57). בנסיבות מיוחדות אנו קולטים גם חניכים הזכאים להשתלב בכיתה קטנה בחינוך המיוחד.

המסגרת שלנו היא טיפולית-פוסט אשפוזית. אנו ערוכים ונכונים לסייע לילדים ולבני נוער בעלי קשיי לימודים, קשיים התנהגותיים ורגשיים ובעלי רקע פסיכיאטרי (לאחר אשפוז או כחלופה לאשפוז). ההפניה אלינו נעשית באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים באזור המגורים.

לצד התפיסה החינוכית ובהתאם לאופן התאמת החליפה האישית עבור החניכים, אנו מאמינים בחוגים ובפעילויות פנאי ותרבות כמקור להנאה ושמחה, וגם הזדמנות לגלות את כישרונותיהם, לפתחם ולחזקם. באמצעות פעילויות אלה רוכשים החניכים ביטחון עצמי, אוספים חוויות של הצלחה וזוכים במקור לגאווה בפני משפחתם וחבריהם.

כל חניך משתתף בכשלושה חוגים, ומדי שנה אנו בונים מחדש את מערך הפעילויות על פי גיל החניכים ובהתאם למשוב שלהם ושל הצוות.

בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים:

בעלי חיים – ליטוף ומגע: מיועד לחניכים הצעירים, במטרה להעניק להם חוויה של הנאה מהקשר עם בעלי חיים, ללמוד עליהם ועל אופיים, וכך לפתח אצלם יכולת התחשבות, חמלה ואחריות.

"החברים של דני" – רכיבה על אופניים: החוג מנציח את זכרו של דני דניאל ז"ל, ממייסדי פנימיית רננים. במסגרת זו יוצאים החברים מדי שבוע למסע עם בוגרי הפנימייה, המלמדים אותם רכיבת שטח, תחזוקה ותיקון אופניים וערכים כמו אחריות, דבקות במטרה ואחווה, תוך כך הם מתוודעים לנופים ולטבע בארץ.

"בקרוב אגיע רחוק" –  להקת רננים בניהול סי היימן: ההשתתפות בלהקה, אותה הקימה היוצרת המוערכת וזמרת הנשמה סי היימן, תורמת לשינוי משמעותי בקרב החניכים, משפרת את ביטחונם העצמי ואת יכולתם לעמוד על במה מול קהל גדול, ומאפשרת להם להביע את עצמם באמצעות השירים והמוסיקה.

שיתוף פעולה עם חטיבת גולני: במסגרת הקשר האמיץ בין רננים לחטיבת גולני מתקיימים ביקורים הדדיים, בהם לומדים הבוגרים על אודות התפקידים השונים בצה"ל, עוברים הכנה פיזית ורגשית ומגיעים חדורי מוטיבציה לשירותם הצבאי. בשנים האחרונות עלה משמעותית מספרם של הבוגרים שהתגייסו לצה"ל

תיאטרון בתנועה: חוג שמטרתו הנאה וביטוי באמצעות הגוף, התנועה במרחב והביטחון עצמי

קפוארה: אמנות הלחימה הברזילאית, המשלבת ריקוד, אקרובטיקה ומוזיקה, מעצימה את החניך ומפתחת אצלו שליטה עצמית, התמדה, נחישות, אורח חיים ספורטיבי וכושר גופני

ספורט וחדר כושר: בפנימייה פועלות שלוש נבחרות כדורגל, המקיימות את משחקיהן בבית ובחוץ, וכן חדר כושר מקצועי ואיכותי העומד לשירות החניכים.

חוגים נוספים: פסיפס, סטיילינג וטיפוח, צילום, תופים, D.J, תזונה ובריאות ועוד

פעילות חברתית, פנאי ותרבות: תוכנית הפועלת לאורך השנה כשלכל אחד מהתחומים מוקדש כחודש וחצי. התכנים מועברים באופן חוויתי והתנסות ומהווים נושא מרכזי בפעילות המתקיימות בפנימייה. בין הנושאים: היכרות אישית וקבוצתית, הסתגלות, בניית שייכות, משפחה וחברה, שומר פנימי וערך פנימי, אחריות ושליטה ועוד

בית הספר למיומנויות החיים: מסגרת שהוקמה בפנימייה בשנת 2014, על מנת להרחיב את הידע והמיומנות של החניכים בתחומים שונים של החיים, לתרום למימוש ולמיצוי הפוטנציאל המצוי בכל אחת ואחד מהם, ולחזק את סיכוייהם להשתלב בחברה. מנחי בית הספר הם עובדי הפנימייה ובהם מדריכים, רכזים, עובדי מינהלה, טבח, עובדים סוציאליים, איש תחזוקה ועוד. בין הנושאים הנלמדים ומתורגלים בבית הספר: ניהול תקציב, ניהול זמן, תקשורת בין אישית, מיומנויות חברתיות, תחזוקת בית, היגיינה, בישול, התמודדות במצבי לחץ ועוד

פרויקט לבני ולבנות מצווה: חניכות וחניכים בגיל המצווה פועלים במהלך שנת לימודים לחיזוק הקשר עם המסורת היהודית, תוך השתתפות במשימות למען הקהילה ובפעילות חווייתית עם ההורים. שיאו של הפרויקט בשני טקסים – עלייה לתורה ומסיבת בת/בר מצווה

מסורת, טקסים וחגים: לאורך השנה אנו מציינים חגים, מועדים, ימי זיכרון ואירועים בטקסים שבהם לוקחים חלק כל חניכי הפנימייה וגם הוריהם

 

מיכל של, מנהלת פנימיית רננים משנת 2013. בת 50, אם לשניים. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, למדה מינהל מערכות בריאות, תקשורת ויחסי ציבור. בשנת 2000 זכתה בפרס בינלאומי בנושא שיקום מתמודדים נפשית בקהילה. בעבר ניהלה מערכות של בריאות הנפש. עבורה, פנימיית רננים היא “מקום שבו הלב והמקצועיות נפגשים”.

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.

Call Now Button077-8039801