למידע נוסף חייגו:03-7943378

פנימיית רננים

כתובת

שבי ציון 2, זכרון יעקב

הראה בגוגל מפות
טלפון

04-6399669

פקס

04-6399977

מנהל/ת

מיכל של

שנת הקמה

1971

בסביבה שקטה, נעימה ופסטורלית בזיכרון יעקב שוכנת פנימיית רננים – פנימייה טיפולית ופוסט אשפוזית, אליה מגיעים ילדים וילדות, נערים ונערות מגיל שמונה מכל רחבי הארץ, הזכאים להשתלב בבתי ספר לחינוך מיוחד על רקע התנהגותי-רגשי (קוד 55) או על רקע נפשי (קוד 57). בנסיבות מיוחדות אנו קולטים גם חניכים הזכאים להשתלב בכיתה קטנה בחינוך המיוחד.

החניכים של היחידה הפוסט אישפוזית מתגוררים במתחם הפנימייה, המהווה עבורם בית וסביבה בטוחה ומגוננת. החניכים והמתבגרים של היחידה הטיפולית מתגוררים בווילות בשכונה הסמוכה לפנימייה, כך שהם נהנים גם ממידה של עצמאות, כפי שצריכים מתבגרים בגילם, וגם מקרבה לפנימייה ולצוות. מודל זה מעניק לחניכים התנסות בחיים נורמטיביים, מאפשר להם עצמאות ומשלבם בקהילה המקומית. אנו ערוכים ונכונים לסייע לילדים ולבני נוער בעלי קשיים לימודיים, התנהגותיים ורגשיים, ופועלים מדי יום להמשיך ולהוות מקום בטוח, חם, אוהב מקדם ומהנה לחניכינו.

מגורי החניכים שודרגו ושופצו והם מעניקים לשוהים בהם סביבה נעימה ואסטטית. במרחבים הפתוחים של הפנימייה הקמנו גן שעשועים משוכלל, המתאים לקשת רחבה של גילים וכן מגרש כדורגל שהפך למוקד פעילות ספורטיבית וחברתית.

פנימיית רננים בולטת בפיתוח שיטות עבודה ייחודיות, אשר היקנו לה הכרה והערכה מצד גורמי חינוך וטיפול ברחבי הארץ כפנימייה מקצועית המקדמת את חניכיה להישגים משמעותיים.

חניכינו יגדלו להיות אנשים לומדים, עובדים, יוצרים ומתפתחים, בעלי חוסן אישי ותחושת סיפוק מהדרך שסללו לעצמם – כל פעולותינו מתמקדות בחניכות ובחניכים ובעתידם כאזרחים מתפקדים ותורמים בחברה הישראלית.

אנו חותרים לחיזוק הקשר המיוחד בין איש הצוות לחניך וליצירת תחוש הביתית, חמה ובטוחה, כשהמטרה היא “להותיר לדורות הבאים עולם טוב מזה שמצאנו” (בטי א. סטנלי).

לבסס את הפנימייה כ”אדמה” ו”שמיים” עבור החניכים: אדמה, שתעניק להם תחושת ביטחון ותנאי התפתחות; ושמיים, כדי שיוכלו להמריא מצוידים במשאלות ובכישורים הנדרשים.

לחזק את הקשר בין איש הצוות לחניך, כחוויה מכוננת לשני הצדדים – קשר מיוחד יכול להתהוות רק כאשר מרגישים משמעותיים וחשובים אחד לשני.

לספק תחושה ביתית עבור החניכים והצוות.

להוביל ולהשפיע בפיתוח תוכניות העשרה, בהעצמה ובשיטות חינוך וטיפול.

צוות רננים מורכב מנבחרת של אנשי מקצוע, המחויבים ומסורים לחניכים ולהוריהם, חדורי תחושת שליחות ובעלי לב ענק. החברים בצוות החינוכי ובצוות הטיפולי נבחרים, בראש ובראשונה, לפי הניצוץ בעיניהם ובהתאם ליכולת הנתינה והמסירות.

הצוות המוביל כולל מנהל פיתוח צוות, רכזים חינוכיים, רכז הדרכה, רכזת תחום טיפול, אם בית ראשית, רכזת תרבות ופנאי ורכזת פדגוגית. נוסף על אלו פועלים בפנימייה מדריכים, אימהות בית, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, תרפיסטים, מורים לשיעורי עזר, מתנדבי שנת שירות, מדריכי חוגים, אנשי תחזוקה ומנהל מטבח.

כל קבוצת חניכים מלווה על ידי צוות מורחב הכולל ייעוץ פסיכיאטרי, טיפול פסיכולוגי, עבודה סוציאלית ופסיכותרפיה רב תחומית.

ימי היערכות, הכשרה כלל רשתית לצוות חינוכי בראשית דרכו, הדרכות פרטניות וקבוצתיות, ימי עיון ארגוניים וישיבות צוות שוטפות

השתלבות בהכשרות ובהשתלמויות של בית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה – אוריינטציה לעובדים סוציאליים, הכשרה למדריכים, השתלמות לרכזים חינוכיים ועוד

ארגון אלאור (ד.י.ש). מעניק לפנימייה תמיכה מקצועית בתחום האדמיניסטרציה, הניהול והתפעול

שולחנות עגולים: מפגשי למידה ודיון בנושאי עומק נבחרים, שאנו מקיימים במהלך השנה ובאמצעותם מפתחים כלים נוספים ותוכניות חדשות לעבודה עם חניכים והורים. בין הנושאים: פעילויות מדריך-כלים, ערכים וצביון, הידוק הקשר והתקשורת עם ההורים, חינוך מיני ותוכניות עבודה משותפות בית ספר-פנימייה ועוד

השתלמות בתחום בריאות הנפש: מפגשים בהנחיית פרופ’ סם טיאנו, פסיכיאטר בעל שם עולמי בתחום הטיפול בילדים ובבני נוער. ההשתלמות מיועדת לצוות החינוכי והטיפולי של היחידה הפוסט-אשפוזית ומעשירה אותם בידע מקצועי, בשיטות עבודה ובדרכים לסייע לחניכים בעלי קשיים נפשיים.

פנימיית רננים הוקמה בשנת 1971, פרי יוזמתם של דני דניאל ז”ל ויצחק שני, אשר שימשו כמדריכים ובהמשך כמנהלי פנימיות. חזונם היה להקים פנימייה שבה יוכלו לבטא את ערכיהם בנושא חינוך ילדים ואת תפיסת עולמם בנוגע למרחבים הפיזיים שיש לספק לחניכים.

עד מהרה הפך החלום למציאות. רננים היתה לפנימייה הראשונה שהובילה יחידה פוסט אשפוזית עבור ילדים ובני נוער עם קשיים נפשיים, שעד הקמתה היו נשלחים לאשפוז במחלקות פסיכיאטריות, ובהמשך גם טופלו בה מתבגרים. כיום רננים היא מהפנימיות המובילות והמוכרות בארץ במתן מענים אלו; מדי יום משקיעים המנהלת וצוותה את כל זמנם ומרצם במציאת דרכים לשיפור מתמיד ופועלים ללא לאות ביצירת מענים חדשים וייחודיים – הכל על מנת שהפנימייה תמשיך להוות מקום מיטיב ובטוח לחניכיה.

פנימיית רננים פועלת על פי גישה אינטגרטיבית, לפיה הצוות כולו שותף ביצירת סביבה המספקת מצע להתפתחות ולצמיחת החניך. לפנימייה מעורבות כוללת ומקיפה בחיי החניך וקשר אינטנסיבי עם ההורים ועם כל הגורמים בקהילה הנוגעים לטיפולו.

עבודת הפנימייה נשענת על חמש אבני יסוד:

הצוות כמפתח ליצירת חוויות מיטיבות בקשר של החניך עם עולם המבוגרים: צוות רננים מקבל מערכת ענפה של ליווי מקצועי, הדרכה, השתלמויות וייעוץ מטובי המומחים בארץ בתחום בריאות הנפש, פגיעות מיניות, פיתוח אישי, העצמה ועוד.

לכל חניך נתפרת חליפה אישית כדי לחזקו בתחום הלימודי, החברתי, הרגשי, המשפחתי והרפואי-בריאותי. התאמת התוכנית האישית נסמכת על דיווחי ההורים ועל הערכה תפקודית בשיתוף צוות רב מקצועי. כמו כן מקבל החניך טיפול פרטני מעובד סוציאלי, פסיכולוג או תרפיסט מתחום הדרמה, התנועה ועוד. חלק מהחניכים משולבים בקבוצות טיפוליות על פי סוגיות ועל פי מגדר וגיל; למשל: קבוצה לחיזוק ולפיתוח מיומנויות חברתיות, הכנה למעברים מצעירים לבוגרים, קבוצת קליטה לחניכים חדשים, קבוצה לחינוך מיני וליחסים בין אישיים למתבגרות ועוד.

עבודה עם ההורים: קשר עם הורי החניכים על בסיס יומיומי הוא חלק מרכזי ובלתי נפרד מעבודת הפנימייה. אנו מקיימים קבוצות הורים ופעילות משותפת הורים-ילדים, כגון קבוצת הדרכת הורים לחיזוק הסמכות ההורית על פי עקרונות ההט”מ (התערבות טיפולית במשבר).

הפנימייה מפתחת שיטות עבודה וכלים לשיפור תפקודם של החניכים ולקידומם: הטמעת תוכנית התערבות טיפולית במשבר, למען מוגנות החניכים; בניית תוכנית פיתוח ייחודית ואישית לכל חניך על פי כישוריו ויכולותיו, בליווי דמות משמעותית מצוות ההדרכה; מתן ליווי ומענים מיוחדים לחניכים נעדרי עוגן משפחתי; ובניית תוכנית פנימייתית רב מערכתית לכלל הפנימייה, הפועלת לאורך השנה כולה.

אינטגרציה ורצף בין בית הספר לבין הפנימייה: חניכינו משתלבים ברובם בשני בתי ספר שהוקמו אף הם על ידי ארגון אלאור (ד.י.ש)- בית ספר לחינוך מיוחד רננים, המומחה בעבודה עם חניכים בעלי פערים לימודיים, קשיי קשב וריכוז, קשיי התנהגות ועוד; ובית ספר לחינוך מיוחד אדנים, המתמחה בעבודה עם חניכים שיש להם קשיים נפשיים. בין בית הספר לפנימיות מתקיים קשר יומיומי, כך שכולם יחד מתרכזים בסיוע שיאפשר לחניך להתקדם ולהתפתח.

פנימיית רננים קולטת ילדים ובני נוער מגיל שמונה מכל רחבי הארץ, הזכאים להשתלב בבתי ספר לחינוך מיוחד על רקע התנהגותי-רגשי (קוד 55) או על רקע נפשי (קוד 57). בנסיבות מיוחדות אנו קולטים גם חניכים הזכאים להשתלב בכיתה קטנה בחינוך המיוחד.

המסגרת שלנו היא טיפולית-פוסט אשפוזית. אנו ערוכים ונכונים לסייע לילדים ולבני נוער בעלי קשיי לימודים, קשיים התנהגותיים ורגשיים ובעלי רקע פסיכיאטרי (לאחר אשפוז או כחלופה לאשפוז). ההפניה אלינו נעשית באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים באזור המגורים.

פנימיית רננים פועלת ליצירת שותפויות למען פעילות חברתית הדדית ופתיחות לקהילה, כחלק מאורח חיים של השתייכות לחברה לקהילה ולערכים של נתינה וקשר. ברננים פועלת אגודת ידידי הפנימייה, בראשה עומד תא”ל במיל’ רון כתרי, לשעבר מנכ”ל בית הספר הריאלי בחיפה. האגודה מעורה בחיי הפנימייה ומלווה את העשייה השוטפת לאורך השנה, וכן פעילה ושותפה בפרויקטים ייחודיים בפנימייה.

לצד התפיסה החינוכית ובהתאם לאופן התאמת החליפה האישית עבור החניכים, אנו מאמינים בחוגים ובפעילויות פנאי ותרבות כמקור להנאה ושמחה, וגם הזדמנות לגלות את כישרונותיהם, לפתחם ולחזקם. באמצעות פעילויות אלה רוכשים החניכים ביטחון עצמי, אוספים חוויות של הצלחה וזוכים במקור לגאווה בפני משפחתם וחבריהם.

כל חניך משתתף בכשלושה חוגים, ומדי שנה אנו בונים מחדש את מערך הפעילויות על פי גיל החניכים ובהתאם למשוב שלהם ושל הצוות.

בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים:

בעלי חיים – ליטוף ומגע: מיועד לחניכים הצעירים, במטרה להעניק להם חוויה של הנאה מהקשר עם בעלי חיים, ללמוד עליהם ועל אופיים, וכך לפתח אצלם יכולת התחשבות, חמלה ואחריות.

“החברים של דני” – רכיבה על אופניים: החוג מנציח את זכרו של דני דניאל ז”ל, ממייסדי פנימיית רננים. במסגרת זו יוצאים החברים מדי שבוע למסע עם בוגרי הפנימייה, המלמדים אותם רכיבת שטח, תחזוקה ותיקון אופניים וערכים כמו אחריות, דבקות במטרה ואחווה, תוך כך הם מתוודעים לנופים ולטבע בארץ.

“בקרוב אגיע רחוק” –  להקת רננים בניהול סי היימן: ההשתתפות בלהקה, אותה הקימה היוצרת המוערכת וזמרת הנשמה סי היימן, תורמת לשינוי משמעותי בקרב החניכים, משפרת את ביטחונם העצמי ואת יכולתם לעמוד על במה מול קהל גדול, ומאפשרת להם להביע את עצמם באמצעות השירים והמוסיקה.

שיתוף פעולה עם חטיבת גולני: במסגרת הקשר האמיץ בין רננים לחטיבת גולני מתקיימים ביקורים הדדיים, בהם לומדים הבוגרים על אודות התפקידים השונים בצה”ל, עוברים הכנה פיזית ורגשית ומגיעים חדורי מוטיבציה לשירותם הצבאי. בשנים האחרונות עלה משמעותית מספרם של הבוגרים שהתגייסו לצה”ל

תיאטרון בתנועה: חוג שמטרתו הנאה וביטוי באמצעות הגוף, התנועה במרחב והביטחון עצמי

קפוארה: אמנות הלחימה הברזילאית, המשלבת ריקוד, אקרובטיקה ומוזיקה, מעצימה את החניך ומפתחת אצלו שליטה עצמית, התמדה, נחישות, אורח חיים ספורטיבי וכושר גופני

ספורט וחדר כושר: בפנימייה פועלות שלוש נבחרות כדורגל, המקיימות את משחקיהן בבית ובחוץ, וכן חדר כושר מקצועי ואיכותי העומד לשירות החניכים.

חוגים נוספים: פסיפס, סטיילינג וטיפוח, צילום, תופים, D.J, תזונה ובריאות ועוד

פעילות חברתית, פנאי ותרבות: תוכנית הפועלת לאורך השנה כשלכל אחד מהתחומים מוקדש כחודש וחצי. התכנים מועברים באופן חוויתי והתנסות ומהווים נושא מרכזי בפעילות המתקיימות בפנימייה. בין הנושאים: היכרות אישית וקבוצתית, הסתגלות, בניית שייכות, משפחה וחברה, שומר פנימי וערך פנימי, אחריות ושליטה ועוד

בית הספר למיומנויות החיים: מסגרת שהוקמה בפנימייה בשנת 2014, על מנת להרחיב את הידע והמיומנות של החניכים בתחומים שונים של החיים, לתרום למימוש ולמיצוי הפוטנציאל המצוי בכל אחת ואחד מהם, ולחזק את סיכוייהם להשתלב בחברה. מנחי בית הספר הם עובדי הפנימייה ובהם מדריכים, רכזים, עובדי מינהלה, טבח, עובדים סוציאליים, איש תחזוקה ועוד. בין הנושאים הנלמדים ומתורגלים בבית הספר: ניהול תקציב, ניהול זמן, תקשורת בין אישית, מיומנויות חברתיות, תחזוקת בית, היגיינה, בישול, התמודדות במצבי לחץ ועוד

פרויקט לבני ולבנות מצווה: חניכות וחניכים בגיל המצווה פועלים במהלך שנת לימודים לחיזוק הקשר עם המסורת היהודית, תוך השתתפות במשימות למען הקהילה ובפעילות חווייתית עם ההורים. שיאו של הפרויקט בשני טקסים – עלייה לתורה ומסיבת בת/בר מצווה

מסורת, טקסים וחגים: לאורך השנה אנו מציינים חגים, מועדים, ימי זיכרון ואירועים בטקסים שבהם לוקחים חלק כל חניכי הפנימייה וגם הוריהם

יום פעילות והעשרה לילדי הפנימייה, לזכרו של ג’ורג’ כהן: מדי קיץ עורכת קהילה שלמה מבית שאן יום שיא לילדי הפנימייה, המוקדש לזכרו של אדם יקר ללבם שבמהלך חייו תרם רבות לקהילה. ההפנינג שמקיימת משפחתו של כהן בפנימייה נועד להנאתם של החניכים וכולל מתקנים מתנפחים, כיבוד, סדנאות שונות, מופעים ועוד

בנק לאומי: שיתוף פעולה שהפך בשנים האחרונות למסורת, במסגרתו מתנדבים עובדי סניף בנק לאומי בפנימייה, ומדי חג ואירוע מגיעים כדי לחגוג עם החניכים

ערב גאלה: בשנת 2014 נערך ערב ראשון מסוגו שמטרתו לגייס כספים להקמת גן משחקים לילדי הפנימייה, ובעקבות הצלחת האירוע הפכנו אותו למסורת

תנועת הצופים ברננים: חניכי רננים משתייכים לתנועת הצופים, ששמה דגש על ההוויה הישראלית ומחנכת לערכים חברתיים ולאהבת הארץ. שיתוף פעולה הדוק מתקיים בין צופי בנימינה, שמגיעים מדי שבוע לפעילויות קבועות ברננים שהיקפן רק הולך ומתרחב

מכינה קדם צבאית “מנשרים קלו”, מעגן מיכאל: תלמידי המכינה חונכים אישית את חניכי רננים תוך יצירת קשר ושימת דגש על טבע וסביבה

 

מיכל של, מנהלת פנימיית רננים משנת 2013. בת 50, אם לשניים. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית, למדה מינהל מערכות בריאות, תקשורת ויחסי ציבור. בשנת 2000 זכתה בפרס בינלאומי בנושא שיקום מתמודדים נפשית בקהילה. בעבר ניהלה מערכות של בריאות הנפש. עבורה, פנימיית רננים היא “מקום שבו הלב והמקצועיות נפגשים”.

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.

Call Now Button077-8039801