למידע נוסף חייגו:04-6299600

פנימיית נווה אלישיב

כתובת

פנימיית נווה אלישיב, מושב אלישיב

הראה בגוגל מפות
טלפון

04-6366887

פקס

04-6251349

מנהל/ת

ירון ליג'י

שנת הקמה

1994

בסביבה שקטה, נעימה ופסטורלית במושב אלישיב שבעמק חפר שוכנת פנימיית נווה אלישיב – מסגרת יוצאת דופן המבוססת על מודל ייחודי בארץ ובעולם המשלב מודל קהילת “משפחות מאמנות לחיים” עם מודל פנימייתי.

60 החניכים, בגיל 18-12, הנמצאים בנוה אלישיב מתגוררים בבתיהן של 20 משפחות מאמנות לחיים במושבים אלישיב ואליכין, שנבחרו בקפידה. החניכים משתייכים לקהילה אינטימית ולקבוצת מתבגרים, ונהנים מחיי חברה פעילים, וכן הם זוכים בכל המענים החינוכיים, החברתיים, הטיפוליים והלימודיים הניתנים במסגרת חוץ ביתית. נוסף על כך הם זוכים להתנסות במודל משפחתי המהווה בסיס ללימוד ולאימון דפוסי התקשרות ויחסים.

חניכינו יגדלו להיות אנשים לומדים, עובדים, יוצרים ומתפתחים, בעלי חוסן אישי ותחושת סיפוק מהדרך שסללו לעצמם – כל פעולותינו מתמקדות בחניכות ובחניכים ובעתידם כאזרחים מתפקדים ותורמים בחברה הישראלית.

אנו חותרים לחיזוק הקשר המיוחד בין איש הצוות לחניך וליצירת תחוש הביתית, חמה ובטוחה, כשהמטרה היא “להותיר לדורות הבאים עולם טוב מזה שמצאנו” (בטי א. סטנלי).

לשמש השראה בהובלת דרך לפיתוח מסגרות חדשניות ובלתי שגרתיות, שיתנו מענה לצרכים של ילדים ובני נוער

ליצור לחניכינו חוויות לחיים במשפחה ובקהילה, שיהוו בסיס איתן לעתידו בישראל וכבוגר עצמאי

פיתוח כלים שיסייעו לחניכים לממש את הפוטנציאל האישי הטמון בהם, את כישוריהם וכישרונותיהם

הקניית ערכים שיאפשרו לבוגרינו לשמש סמל ומודל לנורמות התנהגות אישיות וחברתיות

צוות נווה אלישיב מורכב מנבחרת של אנשי מקצוע, המחויבים ומסורים לחניכים ולהוריהם, חדורי תחושת שליחות ובעלי לב ענק. החברים בצוות החינוכי ובצוות הטיפולי נבחרים, בראש ובראשונה, לפי הניצוץ בעיניהם ובהתאם ליכולת הנתינה והמסירות.

הצוות המוביל כולל רכזים חינוכיים, רכז הדרכה, רכז למידה ועוד. נוסף על אלו פועלים בפנימייה מדריכים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרית, פסיכולוגית, מורות לשיעורי עזר, מטפלת באמנות, מפעילי חוגים, בנות שירות לאומי, סטודנטים ועוד.

כמו כן חברות בצוות המשפחות המאמנות לחיים, המלוות על ידי הצוות הטיפולי והצוות הלימודי של הפנימייה. המשפחות, ברובן ותיקות ושורשיות במושבים, חדורות תחושת, מסורות ומלאות בחום, ופותחות בפני החניכים ומשפחותיהם את בתיהן ואת לבבותיהן.

מערך הדרכות וישיבות צוות, העוטף את המשפחות המאמנות לחיים ואת הצוותים החינוכיים והטיפוליים, כאשר המשפחות מקבלות הדרכה פרטנית ואף קבוצתית

סדנאות וימי עיון בנושאים הרלוונטיים לעבודת המשפחות: גיל ההתבגרות, שותפות עם משפחת החניך, הקשר בין ילדי המשפחה לבין החניכים ועוד

ימי היערכות, הכשרה כלל רשתית לצוות חינוכי בראשית דרכו, הדרכות פרטניות וקבוצתיות וישיבות צוות

השתלבות בהכשרות ובהשתלמויות של בית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה – אוריינטציה לעובדים סוציאליים, הכשרה למדריכים, השתלמות לרכזים חינוכיים ועוד

הצוות הטיפולי מונחה על ידי אנשי מקצוע מנוסים, מקבל הדרכה פרטנית וגם קבוצתית באוריינטציה משפחתית, בשל האופי המשפחתי של המסגרת

שורשי המודל של קהילת משפחות במושב אלישיב החלו כבר בשנות ה-70′ של המאה שעברה. המושב, שהוקם בשנת 1933 היה בראשיתו בעל אופי דתי שכמה ממשפחותיו ראו באומנה מצווה דתית. בהתאם לכך הן פתחו את בתיהן למספר מצומצם של חניכים שלמדו במפתן אלישיב.

ב-1994 פנה משרד העבודה והרווחה להנהלת ד.י.ש, במטרה לבנות מודל עבודה מקצועי להפעלת המסגרת הפנימייתית. בתחילת הדרך מנתה המסגרת כ-14 חניכים, שרובם למדו במפתן אלישיב. תחת ניהולה של ליאורה שחר התפתח המודל המקצועי במשך כעשור, ועם השנים פנו משפחות נוספות מהיישוב בבקשה לקלוט אליהן חניכים מהפנימייה.

ב-2001 החלה קליטתן של שלוש חניכות במסגרת נווה אלישיב, ומאז מספרן בקרב חניכי הפנימייה רק הולך וגדל.

בין השנים 2016-2004 ניהלה את הפנימייה שרה שוורץ, פסיכולוגית ארגונית שביססה עוד את המודל והוסיפה פונקציות חינוכיות וטיפולית לטובת החניכים כגון, רכזת תחום לימודית, אחראי על תרבות ופנאי ועוד. ב-2012 הורחב המודל למשפחות במושב אליכין.

המודל שיצרנו ופיתחנו הוא של פירמידה תלת ממדית, כאשר בבסיסה המשפחה המאמנת לחיים. שלוש צלעותיה של הפירמידה הן הצוות הטיפולי, הצוות החברתי והצוות הלימודי

אנשי החינוך והטיפול מעניקים תמיכה מידית וזמינה לאורך כל שעות היממה, הן לחניכים והן למשפחותיהם. כל משפחה מלווה על ידי מדריך חינוכי ועובד סוציאלי, המבקרים בביתם מדי שבוע.

עבודת הפנימייה נשענת על חמש אבני יסוד:

מרחבי החיים: שילוב וחיבור בין מרחבי החיים של החניכים – משפחתו הביולוגית, המשפחה המאמנת לחיים, הצוות החינוכי והטיפולי ובית הספר – כדי לקיים רצף משלים לרווחת החניך, כל זאת תוך דגש על טיפוח הקשר בין החניך למשפחתו.

משפחתיות: שמירה על רצף ויציבות של החניכים במשפחה המאמנת לחיים תורמת להתפתחות רגשית תקינה ולהפנמת מודל משפחתי מיטיב. לכן אנו משקיעים חשיבה מרובה בהתאמת החניך למשפחה המאמנת לחיים, מתוך הכרותינו העמוקה והיומיומית את המשפחות ואת ילדיהם.

טיפוח האינדיבידואל: אנו מאמינים כי התאמה אישית של המענים לצרכים של המתבגר מפתחת את כוחותיו ומסייעת לו להתמודד עם קשיים ולבנות חוסן אישי. לכן, אנו מחנכים את החניך לשאת באחריות על החלטותיו ופעולותיו, ולגבולות פנימיים, תוך אמונה שבכל חניך טמונים כישרונות וכישורים שפיתוחם ישפיע על  רווחתו ודימויו העצמי

השתייכות חברתית לקבוצת השווים: מתוך הכרה כי זהו צורך בסיסי והכרחי בגיל ההתבגרות

קהילתיות: המשפחה המאמנת לחיים איננה יחידה אחת, אלא חלק ממארג קהילתי מגובש. לכן, מקיימות המשפחות מסיבות משותפות, קבוצות העשרה ודיון, טיולים ופעילויות, להן ולחניכים

פנימיית נווה אלישיב קולטת נערות ונערים מגיל 12 שמסיבות שונות נתקלו בקשיים רגשיים, לימודים ותפקודיים – הזקוקים למסגרת משפחתית, אך גם להשתייכות לקבוצת מתבגרים ולחיים חברתיים פעילים. לחניכינו יכולת לחיות בקהילה עצמאית ופתוחה, והם בעלי רצון ומוכנות להשתלב במשפחות מאמנות לחיים. אצלנו הם נקלטים למגוון רחב של מסגרות לימודיות, בחינוך הרגיל והמיוחד.

פנימיית נווה אלישיב פועלת ליצירת שותפויות למען פעילות חברתית הדדית, התנדבות ופתיחות לקהילה, כחלק מאורח חיים של השתייכות לחברה לקהילה ולערכים של נתינה וקשר, המשקפת את רוח המסגרת.

לצד התפיסה החינוכית ובהתאם לאופן התאמת החליפה האישית עבור החניכים, אנו מאמינים בחוגים ובפעילויות פנאי ותרבות כמקור להנאה ושמחה, וגם הזדמנות לגלות את כישרונותיהם, לפתחם ולחזקם. באמצעות פעילויות אלה רוכשים החניכים ביטחון עצמי, אוספים חוויות של הצלחה וזוכים במקור לגאווה בפני משפחתם וחבריהם.

בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים:

חוגי ספורט וחדר כושר: כדורגל (כולל נבחרת שמקיימת את משחקיה בבית ובחוץ), טניס ועוד

רכיבה על סוסים: פעילות המחזקת את הביטחון העצמי, השליטה העצמית והיציבה, תוך טיפול ודאגה לסוס

מועדונים: שלושה מועדוני ילדים ונוער להתכנסות חברתית, להעשרה, לפעילות פנאי ועוד. המועדונים מצוידים במטבח, סלון עם טלוויזיה, פינת מחשב, ספרייה ועוד, ומחוץ להם שערי כדורגל, שולחנות פינג פונג ערסלים ועוד. כמו כן במועדונים נמצאים צוותי הדרכה המנחים את החניכים לצריכת פעילות פנאי ולשיח אישי, ומשמשים כתובת לכל דילמה, קונפליקט או שיתוף

פיתוח קול: עבודה אישית עם חניכות וחניכים בעלי כישרון לשירה ולמוסיקה

תיאטרון קהילתי: בו מעלים החניכים הצגה מעולם התוכן שלהם, מקליטים שירים ומופיעים בטקסים שונים של המסגרת ומחוצה לה

היפ הופ: חוג המקנה למשתתפים אפשרות  להשיג שליטה וסיבולת גוף, ביטחון עצמי, קצב וקואורדינציה, ולבטא את כישוריהם בשירה ובתנועה.

אגרוף: חוג המקנה לחניכים כושר גופני, ויסות רגשי ושליטה פיזית.

בריכת שחיה (בחודשי הקיץ)

הנוף שמסביבנו: טיולים ברחבי עמק חפר

פרויקט קריירה: מיועד לחניכי י”א, י”ב המשתתפים בסדנת תעסוקה שמכינה אותם לשוק העבודה ומפתחת מיומנויות של אחריות, שליטה עצמית, ניהול כלכלי ועצמאות.

חניכים פעילים: מועצת החניכים, המשמשת קבוצת השפעה ושותפה להחלטות בנוגע לחיים החברתיים של החניכים.

טקסים בחגים ובמועדים: כל חג ומועד מצוין או נחגג בצוותא בהנחיית צוות ההדרכה.

נשוי ואב לשתי בנות, מנהל פנימיית נווה אלישיב. בוגר תואר ראשון בפסיכלוגיה ותואר שני במדיניות ציבורית. בעל נסיון של מעל 20 שנה בחינוך, עבודה עם ילדים ונוער בסיכון ועם פגועי נפש. ירון החל את דרכו כמדריך נוער בקיבוץ וכרכז בפרויקט לילדים בסיכון במסגרת החינוך הבלתי פורמלי באגודה לקידום החינוך ביפו, יזם את פרויקט “חיבור טבעי”. שילוב נפגעי נפש בתעסוקה ובקהילה, השתתף בתוכנית אחריות מובילות חברתית במסגרת תוכנית חיפה -בוסטון. לפני שהתמנה כמנהל פנימיית נווה אלישיב ניהל את תחום פיתוח תעסוקה ואסטרטגיה לאנשים עם מוגבלויות בעמותה וקידם שיתופי פעולה בינלאומיים עם ארגונים מקבילים.

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.