למידע נוסף חייגו:03-7943378

פנימיית בית הבוגר

כתובת

מתחם נווה הדסה, קיבוץ תל יצחק

הראה בגוגל מפות
טלפון

09-8847880

פקס

09-8873465

מנהל/ת

בתיה איילי סיאני

שנת הקמה

2001

פנימיית "בית הבוגר"

בסמוך לקיבוץ תל יצחק שבמועצה האזורית חוף השרון שוכנת פנימיית בית הבוגר. מרחבי הארץ, נקלטים בה ילדים ונערים, בנים בלבד, מגיל 12 הזכאים להשתלב, ועוברים תהליכי טיפול מחזקים ואיכותיים.
הפנימיה ממוקמת במתחם נפרד בכפר הנוער "נווה הדסה" וגובלת במרחבים פתוחים ובשדות מוריקים. כבר מהצעד הראשון בשערי הפנימיה מתגלה מרחב מטופח, פורח בשלל גוונים וצבעים, מגרש ספורט, מדשאות מוריקות, מרחב לטקסים ולהתכנסויות, ערסלים ופינות ישיבה הפזורות ברחבי הפנימיה. הפנימיה מהווה מקום מיטיב ובטוח לחניכיה, כשהצוות הניהולי והטיפולי משקיע מחשבה, זמן ומשאבים רבים בכדי לתת לנערים השוהים בה סביבת חיים טובה ואיכותית המותאמת לצרכיהם של מתבגרים. בפנימיה מתחנכים באווירה ביתית וחמה, במבנים המותאמים במיוחד לצרכי הנערים, כאשר אנחנו רואים בשילוב החניכים שלנו בעיצוב מרחב החיים בו הם מבלים את מרבית זמנם, חשיבות עליונה, ולכן הם שותפים לטיפוחו.
תכניות העשרה, פעילויות פנאי ואירועי תרבות: אנו בבית הבוגר רואים בפעילויות פנאי, תרבות והעשרה, חשיבות עליונה בהקניית ערכים לעיצוב דמותם הבוגרת של חניכינו, ועל כן אנו שמים על כך דגש רב שבא לידי ביטוי בהיצע פעילויות וחוגים מהנים ומאתגרים. בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים: חוג אופניים, חדר כושר, קבוצת ריצה, הכנה לצה"ל, צופים וימאות.
אנו שמים דגש על הפעלת פרויקטים מעצימים למען חניכי הפנימיה ואף מקפידים על חיזוק המסורת ועל ציון החגים בטקסים ייחודיים לפנימיית בית הבוגר, בהשתתפותם של כלל חניכי הפנימיה ואף הוריהם. בפנימיה מתקיים פרויקט ״אחד משלנו" – כמכינה לפני הגיוס לצבא.

מסלול שטח של "בית הבוגר"

טיפול שטח עושה שימוש טיפולי בכלים סביבתיים: מרחב פתוח, תנועה, התמודדות ובחירות בשילוב עם כלי ניהול, טיפול והנחיית קבוצות בכדי להפעיל מצבים רגשיים – נפשיים שונים ולטפל בהם. תהליכי ההתמודדות, שהינם חלק מהחשיפה לסביבה ותהליך ההסתגלות, מאפשרים גילוי כוחות וחוסן נפשי של האדם על מנת שיוכל להתמודד טוב יותר עם זיכרונותיו, יכולותיו ועם מצבי חיים שונים כגון: קונפליקטים, מעברים, אבדן ועוד. שפת טיפול שטח כוללת טכניקות עבודה מילוליות ושאינן מילוליות, מתייחסת לתכנים מודעים ושאינם מודעים ומהווה מנוף והשראה להתחדשות והתחזקות.
מסלולי השטח והמסעות שלנו מעניקים טיפול אישי וקבוצתי במרחב פתוח לקידום של יכולות קוגניטיביות, לפיתוח אוריינות ולתקשורת בין-אישית, תרגול מיומנויות חיים, כל זאת בשיתוף עם התכנית הבינתחומית לטיפול שטח ב"סמינר הקיבוצים" ובשיתוף "המכון ללימודי שטח".

מסלול בעלי חיים של "בית הבוגר"
הקשר החזק בין ילדים ונערים לבעלי חיים הוא המפתח לתפישות טיפול רבות, ובצדק. מדהים לראות ילדים עם בעיות רגשיות ונפשיות המטופלים ומטפלים בסביבת בעלי חיים: סוסים וכלבים. היחס הנרקם בין המטופל ובין בעל החיים מהווה תפקיד תמיכתי חשוב מאוד ומכניס את החניכים למסע מרגיע ואנושי המלמד אותם חמלה, הקשבה, שליטה בכעסים, התחשבות ועוד. במסגרת המסלול עוברים החניכים סדנאות רכיבה טיפולית, כלבנות טיפולית, ונכנסים אפילו לעולם אילוף הכלבים בשיתוף "צער בעלי חיים".
אודות רכיבה טיפולית – רכיבה טיפולית היא שיטת טיפול בעזרת בעלי חיים הנהוגה ברחבי העולם, המשלבת מרכיבים חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים בעזרת סוסים וחמורים. חוויות הרכיבה הטיפולית מתורגמות לעולמות התוכן השונים בחייו של המטופל. מטרת הטיפול היא השגת התפתחות במישור האישי והחברתי כאשר הטמעת התכנים הטיפוליים מושגת באמצעות מגע ישיר עם בעל החיים, טיפול בסוס, הדרכתו בביצוע תרגילים שונים ועבודה באורווה.
כלבנות טיפולית – הקשר בין בני האדם לכלבים הוא הדוק ביותר. מעבר להיותו של הכלב חברו הטוב ביותר של האדם, מסתבר שהוא גם מטפלו הטוב ביותר מבין בעלי החיים. הכלבים ניחנים ביכולת לתקשר, לעורר רגשות ולהסיר מחסומים רגשיים. הכלבנות הטיפולית מעצימה את הטיפול בתהליכים פיזיולוגיים, קוגניטיביים, חברתיים, תקשורתיים ורגשיים, למגוון מטרות טיפוליות כדוגמת העלאת הביטחון העצמי, ארגון וסדר, התמודדות עם תסכולים, התמדה, דחיית סיפוקים, הרחבת טווח קשב וריכוז ועוד.

אנחנו בארגון "אלאור" גאים להביא בשורה חדשה בתחום הטיפול והחינוך – פנימיות התוכן.
התפישה החדשה שלנו מזמינה אתכם לגלות איך מקצוענות פוגשת נשמה, ומהיום, המקצוענות שלנו מובילה תפישת טיפול מתקדמת: האפשרות לבחירת שני עולמות תוכן ותחומי עניין במסגרת חיי הפנימיה.
כל אחד מהם עולם ומלואו: טבע, תיאטרון, ספורט, עיצוב, בעלי חיים, מסעות ועוד. פנימיות אלאור הן בית חם ומחבק לילדים ולנערים מכל רחבי הארץ, בו אנו מממשים את החזון שלנו, המתייחס לכל ילד כאל סוד שצריך לגלות. אנו מאמינים, שכל ילד הוא עולם ומלואו, ואם רק נמצא את השביל הנכון עבור כל ילד שמגיע אלינו, הוא יצליח להגיע למקומות נפלאים.
מומחי הטיפול והחינוך של היום כבר מבינים – מתן האפשרות לכל חניך לבחור את תחום העניין שבחר בו, הקניית המיומנויות והכלים בעולם תוכן מסוים – מקדמת את אופן הטיפול בו, מייצרת לו עניין, מראה לו את הדרך, והופכת את השהות בפנימיה ואת שנות ההתבגרות לחוויה שלא תישכח.
בזכות הכלים שיקבלו החניכים במסגרת שכזו, יירכשו גם כיוון לחיים ועתיד של ממש אותו הם בעצמם בחרו.

ימי היערכות, הכשרה כלל רשתית לצוות חינוכי בראשית דרכו, הדרכות פרטניות וקבוצתיות, ימי עיון ארגוניים וישיבות צוות שוטפות

השתלבות בהכשרות ובהשתלמויות של בית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה – אוריינטציה לעובדים סוציאליים, הכשרה למדריכים, השתלמות לרכזים חינוכיים ועוד

הדרכה שוטפת בתחום בריאות הנפש, המקנה ידע מקצועי, מידע על טיפול תרופתי ושיטות עבודה עם החניכים

ארגון אלאור מעניק לפנימייה תמיכה מקצועית בתחום האדמיניסטרציה, הניהול והתפעול

ערבי גיבוש וטיולים לצוות, פעילות חוץ (ODT) לאימון בעבודת צוות ועוד

פנימיית בית הבוגר קולטת נערים מגיל 13 מכל רחבי הארץ, בעלי אינטליגנציה תקינה, הזכאים להשתלב בבתי ספר לחינוך מיוחד על רקע התנהגותי-רגשי (קוד 55) או על רקע נפשי (קוד 57) ועל רקע לקויות למידה (כיתה קטנה בבית ספר רגיל). כן אנו קולטים ילדים המסוגלים להשתלב בחינוך הרגיל בליווי סיוע לימודי ורגשי.

המסגרת שלנו היא טיפולית. אנו ערוכים ונכונים לסייע לילדים ולבני נוער בעלי קשיים לימודים, קשיים התנהגותיים ורגשיים. ההפניה אלינו נעשית באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים באזור המגורים.

פנימיית בית הבוגר הוקמה בשנת 2001, פרי יוזמתם של דני דניאל ז"ל, יצחק שני, זאב יפה ואלי אשד. שני הראשונים שימשו כמדריכים ובהמשך כמנהלי פנימיות, וחזונם היה להקים פנימייה שבה יוכלו לבטא את ערכיהם בנושא חינוך ילדים ואת תפיסת עולמם בנוגע למרחבים הפיזיים שיש לספק לחניכים.

בית הבוגר נועדה לשמש מסגרת המשך לנערים מפנימיית נווה הדר, השייכת אף היא למערך הפנימיות של ארגון אלאור (ד.י.ש). בעיני רוחם ראו מייסדיה מסגרת קטנה ואינטימית, מעין "פנימיית בוטיק", המקנה לחניכיה ערכים של אחריות אישית וחברתית, טיפול אישי אינטנסיבי וחינוך דרך הצבת מטרות ויעדים אישיים ומערכתיים.

עד מהרה הפך החלום למציאות. בתחילת הדרך היו בבית הבוגר 20 נערים והיא פעלה בווילה בתוך שכונת מגורים בעין התכלת, נתניה. בעקבות פניות רבות לקליטת נערים נוספים הוחלט להרחיב את הפנימייה, שב-2012 עברה ה למתחם נפרד בכפר הנוער נווה הדסה. כיום מונה הפנימייה כ-50 חניכים והיא מקיימת קשר הדוק ושיתופי פעולה מקצועיים וחברתיים עם פנימיית נווה הדסה.

פנימיית בית הבוגר פועלת על פי גישה אינטגרטיבית, לפיה הצוות כולו שותף ביצירת סביבה המספקת מצע להתפתחות ולצמיחת החניך. לפנימייה מעורבות כוללת ומקיפה בחיי החניך וקשר אינטנסיבי עם ההורים ועם כל הגורמים בקהילה הנוגעים לטיפולו.

המנוע של בית הבוגר הוא האהבה לנערים, התשוקה לקידומם ולהט העשייה. בעבודתנו או פועלים על פי גישה פסיכו-חינוכית, במטרה להובילם ממקום של סיכון למקום של סיכוי.

עבודת הפנימייה נשענת חמש אבני יסוד:

יצירת מעטפת טיפולית ייחודית לכל חניך: מגוון רחב של טיפולים פרטניים וקבוצתיים וקשר מתמיד של הצוות עם החניך ומשפחתו ושיתופם בפעילות הפנימייה. עם צוות המטפלים נמנים תרפיסטים במוסיקה, פסיכודרמה, ביבליותרפיה וקרימינולוגית קלינית

יכולת הלמידה: פיתוח יכולת הלמידה של החניכים וחיזוקם

עידוד ערכים של אחווה ונתינה: מקור לשינוי בעמדה הפנימית של הנערים כלפי עצמם, באמצעות שילובם בפעילות התנדבותית למען אוכלוסיות בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים.

עבודה משותפת: מאמץ משותף של אנשי הצוות והנערים לצלוח אתגרים ולבנות הצלחות

תרבות ארגונית: מעודדת חשיבה, פיתוח יוזמות והתפתחות אישית ומקצועית.

לצד התפיסה החינוכית ובהתאם לאופן התאמת החליפה האישית עבור החניכים, אנו מאמינים בחוגים ובפעילויות פנאי ותרבות כמקור להנאה ושמחה, וגם הזדמנות לגלות את כישרונותיהם, לפתחם ולחזקם. באמצעות פעילויות אלה רוכשים החניכים ביטחון עצמי, אוספים חוויות של הצלחה וזוכים במקור לגאווה בפני משפחתם וחבריהם. מערך הפעילויות שלנו נבנה מדי שנה מחדש , על פי גיל החניכים ובהתאם למשוב שלהם ושל הצוות.

בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים:

שיעורים פרטיים בתחום המוזיקה: פיתוח כישרונות נגינה (גיטרה, פסנתר, תופים) ושירה (פיתוח קול)

להקת נערי בית הבוגר: החניכים כותבים, יוצרים ומופיעים בתוך הפנימייה ומחוצה לה, ומפתחים יכולות מקצועיות ומיומנויות עבודת צוות ומתנסים בהופעה על במה

רכיבה על אופניים: חוג החושף את החניכים לטיולי שטח בנופים קסומים, בהם הם רוכשים כישורי הובלה והנהגה, אחווה ואחריות, למידת שטח וניצולו ושיפור הכושר הגופני והביטחון העצמי

קרב מגע: אומנות לחימה ישראלית שמטרתה להגביר את הביטחון האישי, יכולת ההגנה, וויסות המהירות והזריזות

ספורט, חדר כושר ובריכת שחיה בימי הקיץ

מסורת, טקסים וחגים: לאורך השנה אנו מציינים חגים, מועדים, ימי זיכרון ואירועים בטקסים שבהם לוקחים חלק כל חניכי הפנימייה וגם הוריהם

סדנת תעסוקה: הכנה ושילוב חניכים בוגרים במעגלי עבודה מותאמים לבני נוער, על מנת לפתח ערכי עבודה, עצמאות ואחריות בצד גמול כספי ויכולת לניהול כלכלי

יריד נערים: מתקיים מדי שנה באווירת פסטיבל, עם מתקנים מתנפחים, פינות משחק ויצירה, כיבוד ושתייה

טיולים וימי כיף: טיול שנתי של שלושה ימים ברחבי הארץ

פרויקט בוגרים: עבודה כוללת עם שכבות י"א–י"ב ועם בוגרי הפנימייה ובליווי רכזת בוגרים בתחומים שונים לקראת פרידתם מהפנימייה, לרבות מכינות קדם צבאיות, שירות לאומי, צבא, לימודים ועוד

פנימיית בית הבוגר פועלת ליצירת שותפויות למען פעילות חברתית הדדית ופתיחות לקהילה, כחלק מאורח חיים של השתייכות לחברה לקהילה ולערכים של נתינה וקשר.

בין הפרויקטים בהם חניכינו לוקחים חלק:

פרויקט מילה: משטרת ישראל למען הנוער: שיתוף פעולה עם משטרת חוף השרון, במסגרתו נחשפים החניכים לפעילות המשטרה

פרויקט מדעים ואקדמיה, בשיתוף אוניברסיטת בר אילן: היחידה לנוער שוחר מדע וקרן לגאסי בפעילות המחברת את נערי הפנימייה לעולם המדע והאקדמיה, ומטפח ומחזק את תחושת המסוגלות האישית.

מובילי דרך: תוכנית שפותחה על ידי פנימיית בית הבוגר ומטרתה לחנך את החניכים לערכים של נתינה וחמלה באמצעות פעילות למען אוכלוסיות מוחלשות. הפרויקט מלווה על ידי מתנדבים דורשי טוב, יוצאי סיירת מטכ"ל ועמותת לתת

עמותת דרך הכפר: עמותה הפועלת להטמעת התפיסה שלפיה חינוך מוביל חברה. במסגרת שיתוף הפעולה מתקיימים מפגשים לצוות הנהלה ולצוותי החינוך, ימי השתלמות, מפגשים פרטניים, פורומים בין קהילתיים, כתיבת תוכנית חינוך שנתית ופיתוח תפקיד ייחודי לבוגרים – ליווי לקראת סיום התחנכותם בפנימייה ותוך כדי שירותם בצה"ל ובכל מסגרת אחרת

מנהלת את פנימיית בית הבוגר בתיה איילי סיאני היא בת 38, נשואה ואמא. לבתיה תואר שני בעבודה סוציאלית ו20 שנות נסיון בעבודה עם ילדים ונוער. בתיה הצטרפה למשפחת אלאור (ד.י.ש) בגיל 18 כמתנדבת בשירות לאומי והמשיכה דרכה בפנימיית בית טף בתפקידים שונים: מדריכה, רכזת חינוכית, עובדת סוציאלית לנערים ולנערות, רכזת צוות טיפולי ולאחר מכן עברה לנהל את פנימיית בית הבוגר. עבורה “ארגון אלאור (ד.י.ש) זה הבית, כאן גדלתי והתפתחתי, עבודה עם בני נוער היא סיפוק עצום, מגיעים כדי לתת אבל מקבלים הרבה יותר”

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.

Call Now Button077-8039801