למידע נוסף חייגו:03-7943378

פנימיית בית הבוגר

כתובת

מתחם נווה הדסה, קיבוץ תל יצחק

הראה בגוגל מפות
טלפון

09-8847880

פקס

09-8873465

מנהל/ת

בתיה איילי סיאני

שנת הקמה

2001

בסביבה כפרית, שלווה הטובלת בירוק, סמוך לקיבוץ תל יצחק שבמועצה האזורית חוף השרון, שוכנת פנימיית בית הבוגר – פנימייה טיפולית לבנים שאליה מגיעים מגיל 13 מכל רחבי הארץ.

החניכים מתגוררים במתחם הפנימייה, המהווה עבורם בית וסביבה נעימה ובטוחה: מרחב מטופח של כרי דשא ופריחה צבעונית, מגרש ספורט, פינות ישיבה וערסלים. בשנים האחרונות אנו משקיעים מחשבה, זמן ומשאבים רבים על מנת להבטיח לחניכים דיור איכותי, ואנו מקפידים לשדרג ולרענן את מבני הקבוצות בפנימייה, המותאמים לגיל ולמגדר של החניכים.

אנו עושים הכל על מנת שהפנימייה תהיה עבור החניכים מקום שבו יוכלו ליצור חוויות של הצלחה, ושבו יוכלו לבטא את קשייהם – כדי שביחד נוכל לסייע להם להתגבר עליהם.

הניסיון המקצועי והמכלול העשיר של העשייה החינוכית-טיפולית של בית הבוגר גובשו לכדי גוף ידע ותועדו בספר “עולם אחד – מודל חינוכי טיפולי לנערים במסגרת חוץ ביתית, בית הבוגר”, שראה אור בשנת 2015.

חניכינו יגדלו להיות אנשים לומדים, עובדים, יוצרים ומתפתחים, בעלי חוסן אישי ותחושת סיפוק מהדרך שסללו לעצמם – כל פעולותינו מתמקדות בחניכות ובחניכים ובעתידם כאזרחים מתפקדים ותורמים בחברה הישראלית.

אנו חותרים לחיזוק הקשר המיוחד בין איש הצוות לחניך וליצירת תחוש הביתית, חמה ובטוחה, כשהמטרה היא “להותיר לדורות הבאים עולם טוב מזה שמצאנו” (בטי א. סטנלי).

להוות מרחב טיפולי וחינוכי בעל אווירה אינטימית, ביתית וחמה, המאפשרת צמיחה והתפתחות

להוביל את חניכינו לחיים עצמאים, המסוגלים לקחת אחריות ולשלוט על חייהם, להיות יצרנים ולתרום לחברה

להוביל גישה מקצועית חינוכיות–טיפולית לנערים בסיכון, שבבסיסה ראייה הוליסטית ותהליכית המבוססת על גישה התפתחותית, המייחסת חשיבות מכרעת לקשר הבין אישי בין הנערים לצוות, ולקצב ההתפתחות וההתקדמות של כל חניך

ליצור תשתית טובה ללמידה עבור החניכים בתוך הפנימייה מחוצה לה, כחלק מהתפיסה שהצלחתם בלימודים הכרחית לחיזוק תפיסת העצמי שלהם בהווה ולחיזוק משאבי ההתמודדות שלהם בעתיד

להוות סביבת עבודה מאתגרת, מקצועית ומקדמת לצוות עובדים איכותי, באמצעות מערך תמיכה, הכשרה וליווי כולל ומקצועי, שייצור תרבות ארגונית מעודדת חשיבה, פיתוח יוזמות והתפתחות אישית ומקצועית

ימי היערכות, הכשרה כלל רשתית לצוות חינוכי בראשית דרכו, הדרכות פרטניות וקבוצתיות, ימי עיון ארגוניים וישיבות צוות שוטפות

השתלבות בהכשרות ובהשתלמויות של בית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה – אוריינטציה לעובדים סוציאליים, הכשרה למדריכים, השתלמות לרכזים חינוכיים ועוד

הדרכה שוטפת בתחום בריאות הנפש, המקנה ידע מקצועי, מידע על טיפול תרופתי ושיטות עבודה עם החניכים

ארגון אלאור מעניק לפנימייה תמיכה מקצועית בתחום האדמיניסטרציה, הניהול והתפעול

ערבי גיבוש וטיולים לצוות, פעילות חוץ (ODT) לאימון בעבודת צוות ועוד

פנימיית בית הבוגר קולטת נערים מגיל 13 מכל רחבי הארץ, בעלי אינטליגנציה תקינה, הזכאים להשתלב בבתי ספר לחינוך מיוחד על רקע התנהגותי-רגשי (קוד 55) או על רקע נפשי (קוד 57) ועל רקע לקויות למידה (כיתה קטנה בבית ספר רגיל). כן אנו קולטים ילדים המסוגלים להשתלב בחינוך הרגיל בליווי סיוע לימודי ורגשי.

המסגרת שלנו היא טיפולית. אנו ערוכים ונכונים לסייע לילדים ולבני נוער בעלי קשיים לימודים, קשיים התנהגותיים ורגשיים. ההפניה אלינו נעשית באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים באזור המגורים.

פנימיית בית הבוגר הוקמה בשנת 2001, פרי יוזמתם של דני דניאל ז”ל, יצחק שני, זאב יפה ואלי אשד. שני הראשונים שימשו כמדריכים ובהמשך כמנהלי פנימיות, וחזונם היה להקים פנימייה שבה יוכלו לבטא את ערכיהם בנושא חינוך ילדים ואת תפיסת עולמם בנוגע למרחבים הפיזיים שיש לספק לחניכים.

בית הבוגר נועדה לשמש מסגרת המשך לנערים מפנימיית נווה הדר, השייכת אף היא למערך הפנימיות של ארגון אלאור (ד.י.ש). בעיני רוחם ראו מייסדיה מסגרת קטנה ואינטימית, מעין “פנימיית בוטיק”, המקנה לחניכיה ערכים של אחריות אישית וחברתית, טיפול אישי אינטנסיבי וחינוך דרך הצבת מטרות ויעדים אישיים ומערכתיים.

עד מהרה הפך החלום למציאות. בתחילת הדרך היו בבית הבוגר 20 נערים והיא פעלה בווילה בתוך שכונת מגורים בעין התכלת, נתניה. בעקבות פניות רבות לקליטת נערים נוספים הוחלט להרחיב את הפנימייה, שב-2012 עברה ה למתחם נפרד בכפר הנוער נווה הדסה. כיום מונה הפנימייה כ-50 חניכים והיא מקיימת קשר הדוק ושיתופי פעולה מקצועיים וחברתיים עם פנימיית נווה הדסה.

פנימיית בית הבוגר פועלת על פי גישה אינטגרטיבית, לפיה הצוות כולו שותף ביצירת סביבה המספקת מצע להתפתחות ולצמיחת החניך. לפנימייה מעורבות כוללת ומקיפה בחיי החניך וקשר אינטנסיבי עם ההורים ועם כל הגורמים בקהילה הנוגעים לטיפולו.

המנוע של בית הבוגר הוא האהבה לנערים, התשוקה לקידומם ולהט העשייה. בעבודתנו או פועלים על פי גישה פסיכו-חינוכית, במטרה להובילם ממקום של סיכון למקום של סיכוי.

עבודת הפנימייה נשענת חמש אבני יסוד:

יצירת מעטפת טיפולית ייחודית לכל חניך: מגוון רחב של טיפולים פרטניים וקבוצתיים וקשר מתמיד של הצוות עם החניך ומשפחתו ושיתופם בפעילות הפנימייה. עם צוות המטפלים נמנים תרפיסטים במוסיקה, פסיכודרמה, ביבליותרפיה וקרימינולוגית קלינית

יכולת הלמידה: פיתוח יכולת הלמידה של החניכים וחיזוקם

עידוד ערכים של אחווה ונתינה: מקור לשינוי בעמדה הפנימית של הנערים כלפי עצמם, באמצעות שילובם בפעילות התנדבותית למען אוכלוסיות בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים.

עבודה משותפת: מאמץ משותף של אנשי הצוות והנערים לצלוח אתגרים ולבנות הצלחות

תרבות ארגונית: מעודדת חשיבה, פיתוח יוזמות והתפתחות אישית ומקצועית.

לצד התפיסה החינוכית ובהתאם לאופן התאמת החליפה האישית עבור החניכים, אנו מאמינים בחוגים ובפעילויות פנאי ותרבות כמקור להנאה ושמחה, וגם הזדמנות לגלות את כישרונותיהם, לפתחם ולחזקם. באמצעות פעילויות אלה רוכשים החניכים ביטחון עצמי, אוספים חוויות של הצלחה וזוכים במקור לגאווה בפני משפחתם וחבריהם. מערך הפעילויות שלנו נבנה מדי שנה מחדש , על פי גיל החניכים ובהתאם למשוב שלהם ושל הצוות.

בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים:

שיעורים פרטיים בתחום המוזיקה: פיתוח כישרונות נגינה (גיטרה, פסנתר, תופים) ושירה (פיתוח קול)

להקת נערי בית הבוגר: החניכים כותבים, יוצרים ומופיעים בתוך הפנימייה ומחוצה לה, ומפתחים יכולות מקצועיות ומיומנויות עבודת צוות ומתנסים בהופעה על במה

רכיבה על אופניים: חוג החושף את החניכים לטיולי שטח בנופים קסומים, בהם הם רוכשים כישורי הובלה והנהגה, אחווה ואחריות, למידת שטח וניצולו ושיפור הכושר הגופני והביטחון העצמי

קרב מגע: אומנות לחימה ישראלית שמטרתה להגביר את הביטחון האישי, יכולת ההגנה, וויסות המהירות והזריזות

ספורט, חדר כושר ובריכת שחיה בימי הקיץ

מסורת, טקסים וחגים: לאורך השנה אנו מציינים חגים, מועדים, ימי זיכרון ואירועים בטקסים שבהם לוקחים חלק כל חניכי הפנימייה וגם הוריהם

סדנת תעסוקה: הכנה ושילוב חניכים בוגרים במעגלי עבודה מותאמים לבני נוער, על מנת לפתח ערכי עבודה, עצמאות ואחריות בצד גמול כספי ויכולת לניהול כלכלי

יריד נערים: מתקיים מדי שנה באווירת פסטיבל, עם מתקנים מתנפחים, פינות משחק ויצירה, כיבוד ושתייה

טיולים וימי כיף: טיול שנתי של שלושה ימים ברחבי הארץ

פרויקט בוגרים: עבודה כוללת עם שכבות י”א–י”ב ועם בוגרי הפנימייה ובליווי רכזת בוגרים בתחומים שונים לקראת פרידתם מהפנימייה, לרבות מכינות קדם צבאיות, שירות לאומי, צבא, לימודים ועוד

פנימיית בית הבוגר פועלת ליצירת שותפויות למען פעילות חברתית הדדית ופתיחות לקהילה, כחלק מאורח חיים של השתייכות לחברה לקהילה ולערכים של נתינה וקשר.

בין הפרויקטים בהם חניכינו לוקחים חלק:

פרויקט מילה: משטרת ישראל למען הנוער: שיתוף פעולה עם משטרת חוף השרון, במסגרתו נחשפים החניכים לפעילות המשטרה

פרויקט מדעים ואקדמיה, בשיתוף אוניברסיטת בר אילן: היחידה לנוער שוחר מדע וקרן לגאסי בפעילות המחברת את נערי הפנימייה לעולם המדע והאקדמיה, ומטפח ומחזק את תחושת המסוגלות האישית.

מובילי דרך: תוכנית שפותחה על ידי פנימיית בית הבוגר ומטרתה לחנך את החניכים לערכים של נתינה וחמלה באמצעות פעילות למען אוכלוסיות מוחלשות. הפרויקט מלווה על ידי מתנדבים דורשי טוב, יוצאי סיירת מטכ”ל ועמותת לתת

עמותת דרך הכפר: עמותה הפועלת להטמעת התפיסה שלפיה חינוך מוביל חברה. במסגרת שיתוף הפעולה מתקיימים מפגשים לצוות הנהלה ולצוותי החינוך, ימי השתלמות, מפגשים פרטניים, פורומים בין קהילתיים, כתיבת תוכנית חינוך שנתית ופיתוח תפקיד ייחודי לבוגרים – ליווי לקראת סיום התחנכותם בפנימייה ותוך כדי שירותם בצה”ל ובכל מסגרת אחרת

מנהלת את פנימיית בית הבוגר בתיה איילי סיאני היא בת 38, נשואה ואמא. לבתיה תואר שני בעבודה סוציאלית ו20 שנות נסיון בעבודה עם ילדים ונוער. בתיה הצטרפה למשפחת אלאור (ד.י.ש) בגיל 18 כמתנדבת בשירות לאומי והמשיכה דרכה בפנימיית בית טף בתפקידים שונים: מדריכה, רכזת חינוכית, עובדת סוציאלית לנערים ולנערות, רכזת צוות טיפולי ולאחר מכן עברה לנהל את פנימיית בית הבוגר. עבורה “ארגון אלאור (ד.י.ש) זה הבית, כאן גדלתי והתפתחתי, עבודה עם בני נוער היא סיפוק עצום, מגיעים כדי לתת אבל מקבלים הרבה יותר”

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.