למידע נוסף חייגו:03-7943378

פנימיית ארזים

כתובת

מושב שדה יצחק

הראה בגוגל מפות
טלפון

04-6396732

פקס

04-6399977

מנהל/ת

נעם ליס

שנת הקמה

1975

פנימיית "ארזים"
מוקפת במרחבים ירוקים וסביבה כפרית, במושב שדה יצחק שבמועצה האזורית מנשה, שוכנת פנימיית ארזים. בפנימיה נקלטים ילדים ובני נוער בגילאי 8-18 . אנחנו בפנימיית ארזים ערוכים ונכונים לסייע לילדים ולבני נוער בעלי קשיים לימודיים, התנהגותיים ורגשיים, ועומלים מדי יום ביומו על מנת להפוך את הפנימיה למקום בטוח, מגונן ומקדם עבור החניכים המתגוררים בה.
החניכים הצעירים שלנו מתגוררים במתחם הפנימיה, בעוד חניכינו הבוגרים מתגוררים בווילות במושב שדה יצחק. כך מתאפשר להם ליהנות ממידה של עצמאות, כפי שצריכים מתבגרים בגילם, וגם מקרבה לפנימיה ולצוות המתגורר ברובו במושב שדה יצחק.
עולם הטיפול שלנו מורכב מפסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ושילוב של אנשי מקצוע מעולמות התרפיה היוצרים מעטפת טיפולית רחבה המסתכרנת עם עולם התוכן והעניין של הנער/ה.
תכניות העשרה, פעילויות פנאי, אירועי תרבות, חוגים ופעילויות העשרה, הם חלק בלתי נפרד מהתהליך החינוכי-טיפולי שעוברים חניכינו במהלך שהותם בפנימיה. אנו מעמידים לבחירתם של חניכינו קשת רחבה של חוגים ופעילויות חברתיות כך שכל אחד ואחת מהם יוכל ליהנות מפעילויות התוכן המתאימות לו.
לפנימיית ארזים תכנית העשרה שנתית לאורך השנה, בה משובצים תכניות ואירועים שמטרתם להקנות לילדים ולבני הנוער ערכים של אהבת האדם ואהבת הארץ, להגביר את תחושת האחווה וליצור קשר אמיץ בין החניכים והצוות שהם בסיס לעבודה שלנו. התכנית כוללת תוכנית הכנה מקיפה לצה"ל . מסורת, טקסים וחגים: אנו מקפידים על קיומם של טקסים וחגים, בהם לוקחים חלק כל חניכי הפנימיה והוריהם. הקניית כישורי חיים: אנו מאפשרים לחניכי השכבות הבוגרות התנסות בעבודה ובמעגלי התעסוקה מחוץ לפנימיה.

ארגון אלאור מציג: רוח חדשה בכל פנימיה הכוללת 2 מסלולי תוכן טיפוליים לבחירה לצד תוכניות הפנאי והעשרה, מומחי הטיפול והחינוך של היום כבר מבינים – מתן האפשרות לכל חניך לבחור את תחום העניין שבחר בו, הקניית המיומנויות והכלים בעולם תוכן מסוים – מקדמת את אופן הטיפול בו, מייצרת לו עניין, מראה לו את הדרך, והופכת את השהות בפנימיה ואת שנות ההתבגרות לחוויה שלא תישכח.

מסלול אומנויות הבמה של "ארזים"
הדרמה והמשחק מספקים מגוון כלים שבאמצעותם ילדים יכולים להחצין ולבטא את רעיונותיהם, תקוותיהם, פחדיהם ורגשותיהם, הן באופן מילולי והן באופן לא מילולי. המשחק הדרמטי מספק רמזים אודות מחשבותיו הפרטיות של הילד ועולם הדימויים שלו. שיעורים אלו מגבירים את תחושת הערך העצמי והמסוגלות בקרב החניכים.
חניכים אשר יבחרו במסלול זה ייהנו ממגוון רחב של פעילויות ותרפיות הקשורות לעולם זה: דרמה תרפיה, חוג תאטרון, סדנאות אלתור, עמידה על במה מול קהל, שפת גוף, תנועה, טקסט וסאבטקסט, דמיון מודרך, פיתוח קול, כיתות אומן, ביבליותרפיה, כתיבה יוצרת, טיפול באמצעות תנועה ומחול, ועוד. בסוף המסלול יעבדו החניכים על הפקת מופע סוף שנה.

מסלול הטבע של "ארזים"
תהליכי ריפוי בטבע ובכוחות הקיימים בו, מציעים גישת טיפול ייחודית המתקיימת בטבע מתוך תפיסה בה המטפל יכול לעבוד בשיתוף פעולה עם הטבע ואתגרי הסביבה. בתוך תנועת החיים של הטבע אנו יכולים למצוא כוחות, משמעות, תחושת שייכות, חיבור למחזוריות וריפוי.
חניכים אשר יבחרו במסלול זה ייהנו ממגוון רחב של פעילויות ותרפיות הקשורות לעולם זה: טיולים ושיעורים בטבע, חממה טיפולית, חקלאות, אקותרפיה, סדנאות מיינדפולנס, יוגה, טבע תרפיה, שיעורי קיימות ועוד…

אנחנו בארגון "אלאור" גאים להביא בשורה חדשה בתחום הטיפול והחינוך – פנימיות התוכן.
התפישה החדשה שלנו מזמינה אתכם לגלות איך מקצוענות פוגשת נשמה, ומהיום, המקצוענות שלנו מובילה תפישת טיפול מתקדמת: האפשרות לבחירת שני עולמות תוכן ותחומי עניין במסגרת חיי הפנימיה.
כל אחד מהם עולם ומלואו: טבע, תיאטרון, ספורט, עיצוב, בעלי חיים, מסעות ועוד. פנימיות אלאור הן בית חם ומחבק לילדים ולנערים מכל רחבי הארץ, בו אנו מממשים את החזון שלנו, המתייחס לכל ילד כאל סוד שצריך לגלות. אנו מאמינים, שכל ילד הוא עולם ומלואו, ואם רק נמצא את השביל הנכון עבור כל ילד שמגיע אלינו, הוא יצליח להגיע למקומות נפלאים.
מומחי הטיפול והחינוך של היום כבר מבינים – מתן האפשרות לכל חניך לבחור את תחום העניין שבחר בו, הקניית המיומנויות והכלים בעולם תוכן מסוים – מקדמת את אופן הטיפול בו, מייצרת לו עניין, מראה לו את הדרך, והופכת את השהות בפנימיה ואת שנות ההתבגרות לחוויה שלא תישכח.
בזכות הכלים שיקבלו החניכים במסגרת שכזו, יירכשו גם כיוון לחיים ועתיד של ממש אותו הם בעצמם בחרו.

צוות ארזים מורכב מנבחרת של אנשי מקצוע, המחויבים ומסורים לחניכים ולהוריהם, חדורי תחושת שליחות ובעלי לב ענק. החברים בצוות החינוכי ובצוות הטיפולי נבחרים, בראש ובראשונה, לפי הניצוץ בעיניהם ובהתאם ליכולת הנתינה והמסירות.

הצוות המוביל כולל רכז חינוכי, רכזי חטיבות, רכזת תחום טיפול, אם בית ראשית, רכזת תרבות ופנאי ורכזת פדגוגית. נוסף על אלו פועלים בפנימייה מדריכים, אימהות בית, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, תרפיסטים, פסיכיאטרית, מורים לשיעורי עזר, מדריכי חוגים, אנשי תחזוקה, מנהל וצוות מטבח ומתנדבי שירות לאומי. כל אחת משלוש החטיבות בפנימייה – הצעירה, המתבגרת והבוגרת – מלווה על ידי רכז חטיבה ועובדת סוציאלית.

ימי היערכות, הכשרה כלל רשתית לצוות חינוכי בראשית דרכו, הדרכות פרטניות וקבוצתיות, ימי עיון ארגוניים וישיבות צוות שוטפות

השתלבות בהכשרות ובהשתלמויות של בית הספר המרכזי להכשרת עובדי רווחה – אוריינטציה לעובדים סוציאליים, הכשרה למדריכים, השתלמות לרכזים חינוכיים ועוד

ערבי גיבוש וטיולים לצוות, פעילות חוץ (ODT) לאימון בעבודת צוות ועוד

ארגון אלאור מעניק לפנימייה תמיכה מקצועית בתחום האדמיניסטרציה, הניהול והתפעול

פנימיית ארזים הוקמה בשנת 1975, פרי יוזמתם של דני דניאל ז"ל, זאב יפה ויצחק שני, חזונם היה להקים פנימייה שבה יוכלו לבטא את ערכיהם בנושא חינוך ילדים ואת תפיסת עולמם בנוגע למרחבים הפיזיים שיש לספק לחניכים.

עד מהרה הפך החלום למציאות. בתחילת הדרך היו בארזים כ-70-60 חניכים, ועם השנים התרחבה לפנימייה המטפלת לא רק בילדים, אלא גם בבני נוער. בהמשך הפכה ארזים לאחת מהפנימיות הראשונות בארץ שהעלו על נס את השותפות עם הורי החניכים, ואת חשיבותה של המשפחה בתהליך ובחייו של החניך. ביטוי לכך הוא אחוז גבוה של אחים ואחיות הגדלים יחד, באותה הקבוצה או בקבוצות שונות.

מדי יום משקיעים המנהל וצוותו את כל זמנם ומרצם במציאת דרכים לשיפור מתמיד ופועלים ללא לאות ביצירת מענים חדשים וייחודיים – הכל על מנת שהפנימייה תמשיך להוות מקום מיטיב ובטוח לחניכיה.

פנימיית ארזים פועלת על פי גישה אינטגרטיבית, לפיה הצוות כולו שותף ביצירת סביבה המספקת מצע להתפתחות ולצמיחת החניך, ולהובילו אל קו הזינוק בדרך להצלחה. לפנימייה מעורבות כוללת ומקיפה בחיי החניך וקשר אינטנסיבי עם ההורים ועם כל הגורמים בקהילה הנוגעים לטיפולו.

עבודת הפנימייה נשענת על חמש אבני יסוד:

המשפחה והפנימייה: חיזוק הלכידות המשפחתית ושיפור התקשורת הפנים משפחתית. אנו מאמינים כי שיתוף פעולה הדוק בין בית החניך לפנימייה יסייע לחניך להתקדם בהתאם ליכולותיו

אינטגרציה ורצף בין בית הספר לבין הפנימייה: חניכינו משתלבים בבתי ספר בקהילה המותאמים ליכולתם ולרמתם הלימודית. השתלבותם מאפשרת להם ליצור קשרים חברתיים ולעמוד בסטנדרטיים לימודיים נורמטיביים

לכל חניך נתפרת חליפה אישית כדי לחזקו בתחום הלימודי, החברתי, הרגשי, המשפחתי והרפואי-בריאותי. התאמת התוכנית האישית נסמכת על דיווחי ההורים ועל הערכה תפקודית בשיתוף צוות רב מקצועי. כמו כן מקבל החניך טיפול פרטני מעובד סוציאלי, פסיכולוג או תרפיסט מתחום הדרמה, התנועה ועוד. חלק מהחניכים משולבים בקבוצות טיפוליות על פי סוגיות ועל פי מגדר וגיל; למשל: קבוצה לחיזוק ולפיתוח מיומנויות חברתיות, הכנה למעברים מצעירים לבוגרים, קבוצת קליטה לחניכים חדשים, קבוצת הכנה לפרידה לחניכים הבוגרים, קבוצות טיפול חוויתי ועוד

הצוות כמפתח ליצירת חוויות מיטיבות בקשר של החניך עם עולם המבוגרים

היחס לבוגרים: התייחסות ייחודית ודיפרנציאלית, הן בשגרת חייהם והן בפעילויות המותאמות לגילם – חיבורם לקהילה ושיתופם בפעילויות התנדבותיות, חונכות אישית, תוכנית תעסוקתית ותוכנית למנהיגות צעירה

פנימיית ארזים קולטת ילדים ובני נוער מגיל שמונה מכל רחבי הארץ, הזכאים להשתלב בבתי ספר לחינוך מיוחד על רקע התנהגותי-רגשי (קוד 55) או על רקע נפשי (קוד 57). בנסיבות מיוחדות אנו קולטים גם חניכים הזכאים להשתלב בכיתה קטנה בחינוך המיוחד. ואף בחינוך הרגיל.

אנו רואים ערך רב בשימור הקשר המשפחתי, לכן פנימיית ארזים מהווה מסגרת ייחודית המאפשרת לאחים בני אותה משפחה לחיות יחד בפנימייה וזאת כדי להקל על המשפחות, לשמר ולחזק את הקשר המשפחתי.

המסגרת שלנו היא טיפולית. אנו ערוכים ונכונים לסייע לילדים ובני נוער בעלי קשיים לימודיים, התנהגותיים ורגשיים. ההפניה אלינו נעשית באמצעות המחלקות לשירותים חברתיים באזור המגורים.

פנימיית ארזים פועלת ליצירת שותפויות למען פעילות חברתית הדדית ופתיחות לקהילה, כחלק מאורח חיים של השתייכות לחברה לקהילה ולערכים של נתינה וקשר.

בין הפרויקטים בהם חניכינו לוקחים חלק:

נטפים מתגברים: שיתוף פעולה עם חברת נטפים, במסגרתו מקבלים חניכי הפנימייה שיעורי עזר

שיתוף פעולה עם חברת מוצרי מעברות, המלווה את תוכנית כוכב נולד הפועלת בפנימייה וששיאה – ערב הופעות בפאב הברל'ה בלהבות חביבה

גלגל תנופה: פרויקט חד חודשי בתמיכתה של חברת וויליאם היל, הפועל לאורך כל השנה ובמסגרתו מגיעים מתנדבים אל הפנימייה ומובילים את החניכים המתבגרים במסלולים אתגריים ובנופים קסומים

שותפות עם הקרן לידידות: במסגרתה יוצאת קבוצת הבוגרים לטיול בן יומיים להעמקת הכרת הארץ

המועצה לילדים בסיכוי: מספקת לחניכי הפנימייה מגוון תכנים ותוכניות בנושא הוראה משקמת, אפוטרופסות לחניכים, חיבור למשפחות מלוות עבור ילדים נעדרי עוגן משפחתי, גשר לעצמאות המיועד לבוגרים ועוד

לצד התפיסה החינוכית ובהתאם לאופן התאמת החליפה האישית עבור החניכים, אנו מאמינים בחוגים ובפעילויות פנאי ותרבות כמקור להנאה ושמחה, וגם הזדמנות לגלות את כישרונותיהם, לפתחם ולחזקם. באמצעות פעילויות אלה רוכשים החניכים ביטחון עצמי, אוספים חוויות של הצלחה וזוכים במקור לגאווה בפני משפחתם וחבריהם.

בין החוגים והפעילויות שאנו מציעים:

שיעורים פרטיים בתחום המוסיקה: לפיתוח כישורים ייחודים, ערך עצמי ותחושת זמן להצלחה

קרמיקה: חוג המאפשר לחניכים לבטא יכולות יצירתיות ומיומנות מוטוריות, תוך תחושת סיפוק מהתהליך ומהתוצר הסופי

כלבנות: חוויה מעשירה המקנה לחניכים יכולת לפיתוח קשר עם ידיד קרוב. ומשמש מפתח להקניית יכולות שליטה, ויסות רגשי והתנהגותי, אחריות ועוד

רכיבה על סוסים: חוג המקנה כישורי שליטה, יציבה פיזית, אחריות, התגברות על חרדה ופיתוח קשר קרוב לסוס

זומבה: חוג המיועד להנאה מפעילות גופנית ומאפשר יכולת ביטוי דרך הגוף, שליטה והוצאת אנרגיות באופן חיובי

אימון פונקציונאלי: אימוני ספורט פרטניים המיועדים בעיקר למתבגרים, במטרה לפתח כושר גופני, כישורים ייחודיים וביטחון עצמי

ספורט וחדר כושר: חוגים ופעילויות במגוון ענפים ותוכנית בשיתוף מפעלות חינוך, המשלב אימוני כדורגל עם תכנים אקטואליים ותוכנית לחיים בריאים. קבוצת הכדורגל של ארזים  משתתפת בתחרויות ברחבי הארץ

 

תוכנית שנתית עשירה וענפה המקנה לחניכים ערכי אהבת האדם והארץ, מגבירה את תחושת האחווה בין החניכים ומהדקת את הקשר בינם לבין הצוות

מסורת, טקסים וחגים: לאורך השנה אנו מציינים חגים, מועדים, ימי זיכרון ואירועים בטקסים שבהם לוקחים חלק כל חניכי הפנימייה וגם הוריהם

נופשונים, פעילויות העשרה וימי כיף: טיולי טבע, פארק מים, סופרלנד ועוד

המרכז הרב תחומי: המרכז, הפועל בפנימייה, מהווה מוקד לפעילות לימודית-חברתית עבור החניכים, הצוות וההורים

פעילות חינוכית שבועית בקבוצות: מפגשים חווייתיים המועברים על ידי צוות ההדרכה החינוכי

פרויקט לבני ולבנות מצווה: חניכות וחניכים בגיל המצווה פועלים במהלך שנת לימודים לחיזוק הקשר עם המסורת היהודית, תוך השתתפות במשימות למען הקהילה ובפעילות חווייתית עם ההורים

תוכנית עמותת אחרי: נוטעת בחניכים תחושת הצלחה ומסוגלות, מעודדת אותם להשתלב כאזרחים תורמים בחברה הישראלית, ומכינה את הבוגרים  למבחני הבגרות ולשירות משמעותי בצה"ל

תוכנית תעסוקה: שילוב חניכי כיתות י"א-י"ב בתעסוקה תוך הכנה, ליווי והכוונה, במטרה לחשוף אותם לערכים ומיומנויות של עולם העבודה, לניהול כלכלי ולהעצמה אישית

החממה הטיפולית: חממה לגידול צמחי נוי וירק וטיפוח גינות אישיות, במטרה לחבר את החניכים לאדמה ולטבע, להביא לתחושת סיפוק מתהליך הגידול, מהצמיחה ומהתוצרים

מח"צ – מתבגרים חונכים צעירים: תוכנית שבמסגרתה חונכים המתבגרים ילדים מהקבוצות הצעירות, ומעניקים להם חוויה של קשר אישי

טיולי ג'יפים וטיולי אופניים: מיועדים לחניכים שהצטיינו בהשגת המטרות האישיות שלהם בלימודים, בחברה ובהתנהגות

סרטים מהחיים: פרויקט בשיתוף עמותת לה"ב, בו מבטאים החניכים באמצעות עבודה קבוצתית את כישוריהם בגיבוש תסריט, בכתיבה, בבימוי ובמשחק. הסרט "העץ של כוכבה" שהופק בשנת 2015 הוקרן בערוץ הילדים – www.youtube.com/watch?v=TFw3OLjlmMY

מסע לפולין: די שנה יוצאים חניכינו עם משלחת של בית ספרם לפולין

להקת ארזים: חבורת זמר המטפחת כישורי שירה ומחזקת ביטחון עצמי, ומופיעה באירועים של הפנימייה ושל ארגון אלאור

בן 38, נשוי ואב לשלושה. מנהל את פנימיית ארזים משנת 2014. בוגר תואר ראשון בחינוך ובפוליטיקה וממשל, בוגר תואר שני במינהל חינוכי, בעל תעודת הוראה ותעודת מנהלי קהילה במגזר הכפר, ומנחה הט"מ – התערבות טיפולית במשבר. החל את דרכו המקצועית בעולם הפנימיות בשנת 2002 ושימש כמדריך, כרכז חברתי וכרכז חינוכי. בעבר ניהל במשך שש שנים את הפנימייה הפוסט אשפוזית עדנים. עבורו, פנימיית ארזים היא "יכולת לייצר מסלול משנה חיים עבור ילדים ובני נוער".

בתי הספר שלנו

ראה הכל

הפנימיות שלנו

ראה הכל

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement

הצהרת נגישות: חברת דלת יוד שין בע"מ חברת דלת יוד שין בע"מ שמה לעצמה דגש להנגיש את השירותים הדיגיטליים שלה לאנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים. האפשרויות השונות בכלי הנגישות: • ניווט מהיר בעזרת מקש TAB להפעלת כלי הנגישות ומלעבר לתוכן האתר • קורא מסך • ניווט באמצעות מקלדת • הקטנה והגדלת הפונט • ניגודיות מסך כהה • ניגודיות מסך בהירה • אפשרות לבחירת שפה • שינוי הגופן לקריא • הגדלת המסך • תאור נוסף לכל טקסט באתר – Tooltip • הדגשת לינקים בצבע רקע • הדגשת לינקים עם קן תחתון • עצירת אנימציות והתנהגויות אוטומטיות • הגדלה סמן עכבר בצבע שחור • הגדלה סמן עכבר בצבע לבן • בחירת שפה • איפוס הגדרות • שליחת משוב • הצהרת נגישות חברת דלת יוד שין בע"מ עושה שימוש בתוסף נגישות Accessibility core Ui שנותן פתרונות הנגשה לאתרים ולמוצרים דיגיטליים וכפוף להנחיות הנגשת תכני אתרי אינטרנט WCAG) 2.0) ולדרישות החוק ברמה של AA בניסיון להביא את המוצרים הדיגיטליים בשוק לנגישות מלאה. בנוסף באתר זה נעשתה קוסטימזציה בקוד ומבנה האתר לפי חוקי W3C להנגשה מלאה. האחריות משפטית בכל נושא הנגשת האתר ושימוש בכלי הנגישות Accessibility core באתר והנגשת תכני האתר באחריות חברת דלת יוד שין בע"מ בלבד. חברת דלת יוד שין ממשיכה במאמץ להנגיש את המוצרים הדיגיטליים ומודעות לאפשרות שישנם רכיבים שעדיין אינם נגישים בצורה מושלמת ותשמח לשמוע את דעתכם על חווית הגלישה באתר ושימוש בכלי הנגישות.

Call Now Button077-8039801